ZAMAN TÜNELİNDE

A24 Design Studio, Seranit firması için hazırladıkları fuar standında firmanın “Geleceği Kaplıyoruz” sloganı tasarımlarına taşıyan ve bu tasarımlarıyla, ABD’de yayımlanan Exhibitor dergisinin düzenlediği 22. Fuar Standı Tasarım Ödülleri’nde Özel Başarı Ödülü kazananmıştır..

Seranit’in “Geleceği Kaplıyoruz” sloganını tasarımlarınıza nasıl taşıdınız?

Alptekin Başkır: “Geleceği Kaplıyoruz” sloganından yola çıkarak granit ürünlerin modernliğine ve sürekliliğine vurgu yaptık. Bu tema üzerinde yapılan beyin fırtınası sonucunda zaman, gelecek, sonsuzluk, modernlik, süreklilik, geleceğe gitmek, zaman tüneli gibi kavramlara vardık. Daha sonra bu kavramları üç boyutlu hale getirirken üç temel tasarım elemanını kullandık; sonsuzluk sembolünün bir yorumu zeminde ve duvardaki grafiklerde kullanıldı, canlı mekanlar, paralel duvarlar arasında oluşturuldu ve ana kabuğa sağa doğru eğimli, geleceğe doğru süreklilik hissini kuvvetlendiren bir biçim verdi.

  • İşveren nasıl bir proje tanımıyla geldi ve siz bu proje tanımını nasıl yorumladınız?

Nalan Başkır: İşveren, şimdiye kadar çoğunlukla dış mekanlarda kullanılan granitin iç mekanlarda da kullanılabildiğini kullanıcılara ve perakendicilere anlatmak ve ayrıca stantta müşteri ağırlamak istiyordu. Biz de bu doğrultuda bir proje hazırladık.

Stant 384m² büyüklüğündeydi ve bu büyüklüğe oranla çok fazla ürünleri vardı. Çok sayıda ürünü bir arada ve insan kalabalığının olduğu bir yerde en iyi beyaz bir fonda anlatabileceğimizi düşündük.  Ürünleri canlı mekanlarla anlatmayı uygun gördük ve bu mekanlarda yaşamlardan alıntılar yaparak ürünleri en iyi şekilde ortaya koymayı hedefledik. Standın dışını firmanın dış mekan ürünleriyle kapladık.

  • Canlı mekanlar olarak tarif ettiğiniz alanlar nasıl ortaya çıktı ve ziyaretçilerde ürün algısına yönelik olarak nasıl bir etki yaratması hedeflendi?

Canlı mekanları, ürünlerin kullanım alanlarını net bir şekilde göstermek için tasarladık. Her bölüm için hazırladığımız görsellerle bu mekanlarda yartmak istediğimiz duyguyu pekiştirdik. Örneğin, salon alanında şömine ile ateş, banyo alanında makyaj malzemeleri, mağaza bölümünde ise alışveriş torbaları görseli kullandık. Buradaki temel amaç, ziyaretçilerin ürünün farklı kullanımlarını görebilmesini ve kendini o mekanın içindeymiş gibi hissetmesini sağlamaktı.

  • Standın en yenilikçi yanı, ürünün keskin hatlarıyla tezat oluşan kavisli duvarlar.

Canlı mekanlar birbirlerinden, asimetrik ölçülerle tekrar eden kavisli duvarlarla ayrılıyor; bu duvarın oluşturduğu koridor, stant içinde geleceğe uzanan bir zaman tüneli oluşturarak genel konsepti bütünlüyor. Bu duvarların her biri bir diğerinden farklı hizalarda, dolayısıyla baktığınızda bütün canlı mekanları hissedebiliyorsunuz.

  • Ziyaretçilerin fuar sırasında standı rahat gezmeleri ve canlı mekanlara kolay ulaşabilmeleri için nasıl bir planlama yaptınız?

Ziyaretçilerin standa kontrollü bir şekilde girmesini istiyorduk, bu yüzden stand şeffaf olmasına karşın sadece üç giriş yaptık. Ziyaretçi standa girdiğinde herhangi bir noktada dururken birden fazla alanı rahatlıkla görebiliyor, farklı perspektifler yakalayabiliyordu. Canlı mekanların cazibesinin yanı sıra bu standın kişiye süpriz hazırlayan bir planı da var. İçeride çok fazla canlı mekan olmasına karşın standın kalbalık gözükmesini istemedik; kütlesel fakat açık, ferah bir stand yarattık. Fuarda çok sayıda kişinin standı ziyaret etmesine karşın insanlar kalabalık bir ortamla karşılaşmadı ve bunalmadı.

  • Standın hem genel hem de noktasal aydınlatmaya dayalı bir projesi var, bununla birlikte daha loş alanlar da mevcut. Aydınlatmada bu dengeyi nasıl oluşturdunuz?

Standdaki canlı mekanlarda hem genel hem de noktasal aydınlatma kullandık. Her mekanda, her ürüne bir ya da iki noktasal aydınlatma düşündük ve bunu genel aydınlatmayla da destekleyerek homojen bir aydınlatma yakaladık. Burada sadece canlı mekanları aydınlatıp diğer yerleri daha loş bıraktık. Orta alanları aydınlatmaya gerek duymadık çünkü mekan çok beyazdı, diğer yansımalarla ve salonun aydınlatmasıyla yeterli bir aydınlatmaya ulaşılıyordu.

  • Ürün aydınlatmasında, fuar standındaki ürünleri aydınlatmak, mağazadaki ürünleri aydınlatmaktan ne açıdan farklılık gösteriyor? Sizin tasarımınızda bu farklılık görülebiliyormu?

Fuar ortamı mağazadan biraz farklı, fuarlar ürünlerin çok daha vurgulu bir şekilde öne çıkmasının arzu edildiği alanlar oldukları için, mağazalarda kullanılmayacak kadar kuvvetli noktasal aydınlatmalar tercih ediliyor ve bunlar fuar için ideal bir aydınlatma sağlıyor. Fakat biz fuardaki her noktanın çok fazla aydınlatması ve ışıkların çok parlaması durumundan hoşlanmadığımız için kendi aydınlatma projelerimizi daha sıcak bir ortam oluşturacak, bir atmosferi yaratacak şekilde tasarladık.

Nefşa Dereli

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *