Zaha Hadid’in En Yeni Projesi “Rabat Grand Theatre”

Zaha Hadid Architects tarafından Fas’ın başkentinde yapılacak olan Büyük Tiyatro projesi açıklandı…

Fas’ın Rabat kentinde yapılacak olan son teknoloji Büyük Tiyatro’nun tasarımı için bu aybaşında Bouregreg Vadisi Gelişme Ajansı Yöneticisi Lemghari Essakl ile yapılan anlaşma sonucunda Zaha Hadid Architects görevlendirildi.

2010 yılı RIBA Stirling Ödülü sahibi mimar “Fas’ın benzersiz müzikal gelenekleri ve performans sanatlarındaki zengin kültürel tarihi dünyaca ünlüdür. Ülke başkentinin kültürel gelişiminin bir parçası olacağım için onur duyuyorum” açıklamasını yaptı.

47 bin metrekarelik alan boyunca yayılan yeni tesisin görselleri klasik bir heykelimsi Hadid formu gösteriyor. Mekanda biri 2050 diğeri ise 520 izleyici kapasiteli olmak üzere iki tiyatronun yanı sıra çeşitli yaratıcı stüdyolar ve tam teçhizatlı, 7000 kişi kapasiteli bir Açıkhava tiyatrosu da bulunacak.

120 milyon €’luk proje, Bouregreg Vadisi’nde 2014 yılının sonunda tamamlanarak konut, ticaret, dinlence ve konaklama tesislerinin tamamen yenilenmesini sağlayacak daha büyük bir gelişme şemasının parçası.

Lemghari Essakl “Büyük Tiyatro, Kral VI. Muhammed tarafından ulusal kültürel gelişim programının bir parçası olarak başlatıldı. Büyük Tiyatro’nun yapımı, Rabat’ın, dünyanın en büyük kültürel merkezlerinden biri olan zengin kültürel mirasını sergileme şansı yaratacak” dedi.

Kaynak: mimdap

2 Yorum Bulunuyor

 • 23 Ocak 2011 | Permalink |

  Hiç bir zaman kimseye benzemek istemedim.Zaha Hadidin projelerini gördüyümde bu düşüncemi unutuyorum.Zaha projelerinin hayranıyım.Yıllardır geleceyin kosmik projelerini görme hayali ile yaşadım.Sanatseverlere yakışır bir Tiyatro.Zaha Hadidi gibi mimarlar bizi gelecekte yaşatıyor.

 • 19 Mart 2011 | Permalink |

  Zaha Hadid Projesi olacak …
  120 milyon €’luk proje ve 2014 yılının sonunda tamamlanacak !
  Bunun gerçekleşeceğine inanan insanlar şapkayı önüne koyup bakmalı 🙂 Bugüne kadar Zaha Hadidin hangi projesi bütçesinde ve zamanında bitmiş..
  Ben FaS akıllı bir arap ülkesi olarak bilirdim Meğer onlarda çok SaF mış….

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *