Zaha Hadid’in Atina’ya “Hayrına” Cami Önerisi

Zaha Hadid’in Atina’ya “Hayrına” Cami Önerisi Gerçek mi?

Geçtiğimiz günlerde Yunan haber ajansı Ana tarafından geçilen bir haberde, Atina’da cami yapımı gündeme geldiği takdirde Zaha Hadid‘in projeyi bilabedel üstlenmeyi arzu ettiği duyuruldu. Önceki gün (28 Kasım 2010) The Guardian’da yayımlanan haberde ise mimarın bu iddiayı reddettiği belirtildi. Avrupa medeniyetinin beşiği Atina’da, Müslümanların resmi anlamda ibadet edebilecekleri hiçbir mekan bulunmuyor. Kentte yapılan en son cami, Osmanlı Dönemi’ne tarihlenirken, kelimenin kendisi bile ortalığı germeye yetiyor.

İsviçre’de, daha sonra ise Almanya ve Fransa’da 2010 yılına damgasını vuran cami karşıtı gösteriler, Avrupa’daki Hıristiyan ve Müslüman nüfus arasındaki gerilimi artırmıştı. İsviçre, camilerde minareye izin verilip verilmemesini tartışırken; Avrupa kültürünün ve medeniyetin beşiklerinden olan Atina’da, yeni yapılacak bir camiye halen sıcak bakılmıyor. Atina, köklü tarihine ve Müslüman coğrafyasına yakınlığına rağmen, Müslümanların resmi olarak ibadet edeceği hiçbir mekan barındırmayan tek AB başkenti olarak dikkat çekiyor.

Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid, bu sorunsala el atmayı kafasına koymuş olacak ki, geçtiğimiz hafta Yunan haber ajansı Ana’ya verdiği demeçte, Atina’da cami yapılması gündeme geldiği takdirde, gönüllü olarak proje üretebileceğini açıkladı. Ancak bu haberin yayımlanmasından yaklaşık üç gün sonra İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, Hadid‘in bu iddiayı yalanladığı belirtiliyor.

Resmi makamlarca yinelen sözlere rağmen, son yıllarda Atina’ya göçen onbinlerce Müslüman ibadet için terkedilmiş binaları ya da başkent meydanlarını kullanıyor.

Nüfusunun %90’ı Hıristiyan Ortodoks olan ve kilisenin devlete bağlı işlediği Yunanistan’da, 1990’lı yılların sonundan beri ve özellikle de 2004 yılındaki Olimpiyat oyunları öncesinde, Atina için hazırlanan cami projelerinin hiçbirinin sonuca ulaşamadığını hatırlatmakta fayda var.

Kaynak: mimarizm

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *