Yazı ve Grafik Tasarım

İletişim türlerinden en gelişmiş olanlarından biri insan dilidir. Seslerle oluşan bu iletişim biçimi işaretler dizgesi haline geldiğinde “yazı” diye adlandırılan bambaşka bir boyut alır. Yazı sessel ortamın işaretlerle oluşturulmuş, dizgilere dönüştürülmüş halidir. Yazıda içeriğe ulaşmada en önemli kural işte bu dizgedir. Alfabeyi ise “Dilin temel seslerini ifade eden işaret sistemidir.” diye tanımlayabiliriz. Örneğin bu yazının dizgesini değiştirerek, olması gereken her harfin yerine alfabede bir sonraki ile değiştirdiğimizi varsayalım. Harflerin tek tek anlamlarını bilmemize karşın tümcelerin anlamlarına ulaşmak son derece güç bir hal alacaktır. Roman alfabesini kullanmamıza karşın, farklı dillerde yazılmış yazılarda aynı anlama ulaşamayabiliriz. Bu şifreleme sistemi anlamları değişik olsa da, harf biçimlerinin ortak olduğu görsel bir evren yaratır. Grafik tasarımın temel çalışma alanı içinde yer alan bu evren, insanların yazının farklı nitelikleriyle iletişim kurmalarına yardımcı olur.

İşte bu yüzden grafik tasarımcı eline tasarımdan yoksun bir biçimde gelen yazının içeriğini yeni bir biçimle birleştirir. Kavramsal problemi görsel bir dille çözer ve karşımıza bir grafik tasarım eseri ile çıkar. Artık sıradan bir metin bir tasarım elemanına dönüşmüş, ve görsel kültürümüzün bir parçası olmuştur.

Günümüz uygarlığı, yazının, alfabenin ve rakamların üzerine kurulmuştur. Bu birimsel işaretler, tek başlarına anlambilim açısından herhangi bir anlam taşımaz ancak matematiksel niceliğin ve seslerin işaret olarak yerini alma konusunda tanımlanmış bir rol oynarlar. Bu basit işaretler insanoğlu için felsefeleri yaymada, bilimde, edebiyatta, önemli bir aracı olmasına karşın, yazının bir sanat, tasarım öğesi olarak kullanılmasında, görsel bir kültür yaratılmasında ve zamanın ötesine geçmede yetkin kılar.

2 Yorum Bulunuyor

  • 24 Aralık 2009 | Permalink |

    ya daha baska cesitler yok mu yani..

  • 15 Mayıs 2011 | Permalink |

    merhabalar ismimi osmanli turasi seklinde nasil yazabilirim bilen varsa bana siolerse sevinirim

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *