Yaz Yüzünü Gösterdi, Balkonlarda Dekorasyon Çalışmaları Başladı!

Balkon Sezonu Açıldı

Kışın hiç önem göstermediğiniz, belki de sadece süpürgelerinizi koymak için kullandığınız balkonlar, havaların ısınmasıyla beraber yeniden canlanıyor. Basit bir temizlik ve boyanın ardından balkonunuza suni ya da halı çim serebilir, kenarlarına koyacağınız çiçekler ve bir sallanan koltuk yardımıyla keyifli bir ortam oluşturabilirsiniz…

Balkonlarınızda yapacağınız birkaç değişiklikle, evinizde yeni bir keyif alanı yaratabilirsiniz.

Türk kültüründe balkon, özellikle mahalle ortamındaki önemli bir sosyalleşme alanı olarak bilinir. Sokağa çıkmadan güzel hava keyfini yaşayabildiğimiz balkonlar, yemek sonrası çay keyfi yapılan, komşuların sohbet ettikleri, çoğunlukla çiçekler ile şenlenen alanlardır. Her ne kadar deprem riskiyle beraber “Fransız Balkon” denilen alanlar geleneksel balkonların yerini almaya başladıysa da, büyük şehirlerde yaşayanlar için balkon hala çok önemli.
Son yıllarda balkonlar açılan veya katlanan cam doğramalar ile kapatılarak hem yazın hem de kışın kullanılabilen alanlara dönüşmeye başladı. Kapalı balkonlar çiçek yetiştirilen, hatta hobi bahçesi olarak kullanılan sohbet köşelerine dönüşürken, bu alanlar açıldığında yazın rüzgarıyla eve farklı bir ferahlık gelmiş oluyor. Böylelikle eve yeni bir yaşam alanı katılıyor.
Bazı evlerde yaşam alanının azlığı dolayısıyla balkonlardan feragat edilerek buralar kapatılıyor. Bazen bir depo alanı, bazen de yeni bir oda olarak kullanılan kapalı balkonlar, olası bir depremde tehlike yaratabilir. Kare Mimarlık şirketinin kurucusu iç mimar Ali Semiz, “Odun, kömür ve kullanılmayan eşyaların depolandığı balkonlar, yanlış kullanım sonucu deprem riskine göre sakıncalı olabiliyor. Örneğin taşıma yükünün metrekare başına 350 kilo olduğu balkonlara, metrekare başına 500 kilo yük bindirilirse, zayıflama ve deformasyonlar başlayacaktır. Sonuçta balkonlar altında kolon olmayan çıkmalardır ve böyle bir durumda aşırı yükte deprem riski teşkil eder” diyor.

Balkon Çiçekleri

Balkonunuzu ne şekilde kullanırsanız kullanın, evinizin bu en ferah bölümünde çiçek yetiştirmek her zaman için çok keyiflidir. Dolayısıyla açık da olsa kapalı da olsa, balkonlar çiçeksiz düşünülemez. Ancak balkonunuza koyacağınız çiçekleri seçerken, balkonun ne kadar güneş aldığına dikkat etmeniz gerek. Eğer gün boyunca güneş alan bir balkonunuz varsa, sıcağı seven çiçekli bitkiler tercih etmelisiniz. Yaz sıcağına dayanıklı ve çiçeklerini kaybetmeyen en popüler bitkiler, sardunya, sakız sardunyası ve camgüzelidir. Bunlar haftada yalnız 2-3 kez su ister. Sadece ağustos ayında havalar çok sıcak olduğu zaman, toprağın kuruluğuna göre 3-4 kez su vermek gerekebilir. Bunların dışında balkonunuza limon, portakal, mandalina gibi Akdeniz sıcağını seven meyve ağaçları yerleştirebilirsiniz. Büyük ve çok geniş bir saksı kullandığınızda, bitki için gerekli olan bahçe ortamını sağlamış olursunuz. Böylece hem doğal bir gölge yaratmış, hem de dalından kopardığınız meyveleri yemiş olursunuz.
Yazın sadece öğlene kadar güneş alan bir balkonunuz varsa, o zaman mevsimlik bitkiler ekebilirsiniz. Çiçekli sarmaşık çeşitlerinin yanında hercai menekşe, vapur dumanı çiçeği, mine ve kadife çiçekleri de ortamı şenlendirir.

Kaynak: Sabah

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *