YAPI KREDİ WORLD LOUNGE "KARIM RASHID"

karim rashid tasarım mimarlık iç mimarlık“Yapı Kredi Bankası World Lounge’da, bir sürü zincir restoranların ve duty-free standlarının ortasında bir işaret feneri gibi, ilham verici bir deneyim yaratmak istedim” Karim Rashid

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Yapı Kredi Bankası için tasarladığı bekleme salonu için Karim Rashid, hem bir gezgin, hem bir kez gelecek olan turist hem de her gün burada olacak çalışan için hatırlanmaya değer bir mekan yaratmaya çalışmış.

Yapı Kredi’nin her şeyin yapılabileceğine inanan yapısı ile mükemmel denge ve tasarımın sakinleştirici etkisinin birlikte oluşturduğu sinerjiyle, tamamen tatmin edici bir deneyim garantilenmiş.

Tüm havaalanlarının seyahat etmenin heyecanı ve enerjisi ile beklemekten başka seçeneğinbulunmamasının mutlak sükûneti arasındaki paradoksla karakterize edildiğini düşünen Rashid, bu paradoksun yolculuk hissini yoğunlaştırıcı ve akıl, vücut ve ruh için rahatlatıcı ve canlandırıcı bir etkiye ihtiyacı doğurduğunu belirtiyor.

karim rashid tasarım mimarlık

Bu nedenle de bu mekanda aklın her halini karşılayacak görünmez bir fonksiyon karışımı yaratmış: Giriş, bilgisayar alanları, dinlenme ve oturma odaları, yemek alanları, sigara içme bölümleri, buluşma alanları ve özel odalar…

karim rashid tasarım mimarlık

Mimarlık basınının da ilgisini çeken tasarım için, B.O.B’da “Karim Rashid, misafirlerin tatil keyfine uçağa binmeden başlamalarını sağlayacak ayrıntılarla donatmış” sözlerine yer verilirken, Yapı Dergisi’nde ise “Dinamik tasarımı ile alışılmış dinlenme salonlu görüntüsünün oldukça uzağında kalan özgün tasarım, standartlaşmış kalıpların dışına çıkarak, yolcuların gereksinimlerine en ince ayrıntısına kadar yanıt ” şeklinde bir tanımlama yapılıyor.

karim rashid tasarım mimarlık

“Standartlaşmış kalıpların dışına çıkılarak alışılmış dinlenme salonu görüntüsünün oldukça uzağında kalan Yapı Kredi World Lounge’ın tasarımı Karim Rashid’e ait” sözleriyle Tasarım Dergisi’nde, “enerjisi yüksek ve ilham verici bir mekan tasarlamış Karim Rashid” sözleriyle ise ICON’un internet sitesinde yer almış.

karim rashid tasarım mimarlık

Tasarımda tek bir mekan yaratmak yerine geniş bir alanın etrafında farklı renk, doku, form ve işlevlerde farklı mekanlar yaratılarak sıradanlıktan uzak ve davet edici bir alan hazırlanmış. World Lounge’da kullanılan dekorasyon öğelerinin de Karim Rashid tasarımı olduğunu belirtmeye gerek yok…

karim rashid tasarım mimarlık

karim rashid tasarım mimarlık

Kaynak: www.KarimRashid.com, B.O.B, Yapı Dergisi, Tasarım Dergisi, ICON. mimdap
Derleme: tasarimplus

Konuyu Paylaş! Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş