Websitesi Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Websiteleri internetten fayda sağlamak isteyen her şirketin olmazsa olmazıdır. İnternette milyonlarca websitesi mevcut ve hergün bu sınırsız sanal dünyaya yeni websiteleri dahil oluyor. Peki yeni bir websitesi oluşturmadan önce neler yapılmalı?

Özellikle yeni websitesi yaptırmayı düşünen şirketler için çok önemli olduğunu düşündüğüm bir kaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle şunu bilmekte fayda var, “ben bir websitesi yaptırmak istiyorum, kaç para olur?” şeklinde başlayan bir görüşmeden gerek ajans gerekse müşteri sağlam ve faydalı bir sonuç elde edemez. Ajansların görevi her ne kadar kendilerine gelen talepler doğrulsunda en iyi işi üretmek olsada unutmamak gerekir ki cheap mlb jerseys onlar meydum değildirler,  cheap nfl jerseys müşterilerinin akıllarındaki projeyi bir bakışta anlayarak üretime başlayamazlar. Gerçi son yıllarda sektöredeki büyümenin de etkisi ile gerek özel Mill kurslarda gerekse evde/ofiste kendi kendine bu işleri kapan bazı arkadaşlar görüşmeye ?nternet bile gerek duymadan 3-5 günde websitesi yapabiliyor. Ama bu müşteri açısından her nekadar düşük maliyetli ve hızlı wholesale nfl jerseys bir yöntem olsada, sağlayacağı fayda koca bir sıfırdan ibarettir.

İdeal bir websitesinin üretim süresi proje aşaması, tasarım, yazılım ve testler dahil 12-16 haftalık bir süre gerektirmektedir. Dünya ülkelerinde bu süre ayrılan bütçelerin büyüklüğü de düşünüldüğünde 5-6 aya kadar uzayabiliyor.

Evet websitesi yaptırmak isteyen her şirket öncelikle temel amaçlarını belirlemelidir. “Ben niçin websitesi yaptırıyorum?” sorusunun cevabını net ve kesin olarak verebilmek çok önemli, unutmayın bu cevap websitesini tasarlayacak olan ajansın müşterisinden duymak istediği ilk sözdür.

Websitesi yaptırmak isteyen her şirket, temel amaçlarının yanında, ek olarak yenilikçi fikirler de üretip geliştirebilirler fakat işin doğrusu yenilikçi ve yaratıcı fikirleri yeni medya ajanslarına bırakmak kinh ve yeni fikirlerin keşfi için bütçeler ayarlamaktır. Piyasa araştırması, rakiplerin durumu, hedef kitle, varsa önceki websitesinin eksikleri veya şirkete vermiş olduğu zararları, sektörel yenilikler vb… birçok etkeni göz önüne alarak Reklamc?l??? şirketinizin temel amaçlarını belirlediniz, şimdi sıra yapılması gereken ikinci işlemde, tüm bu temel amaçların karşılanması için ayrılacak bütçenin ortaya çıkarılmasında.

Avrupada bu işlem genellikle yıllık reklam bütçelerinin çıkarılması esnasında internet faaliyetleri başlığında en baştan belirlense de, ülkemizde bu süreç büyük şirketlerin çalışma şekilleri dışında bu şekilde işlemez. Ülkemizde websitesi yaptırmak isteyen her şirket, ne zaman ihtiyaç duyarsa o zaman internet faaliyetlerine bütçe ayırmayı tercih cheap nfl jerseys eder. Websitesi yaptırmak isteyen şirketler biraz piyasa araştırması yaptıktan sonra bir  veya birkaç ajans seçer ve onlarla masaya oturur. Teklifleri toplar ve uygun bulduğu ajansla çalışmaya başlar. Çok üzücü ama çoğu zaman şirketler ne için para ödediklerini bile bilmezler, yeterli bilgi Of birikimi olmayan eski toprak yöneticiler yada patronlar kulaktan duyma bilgilerle internetten fayda sağlamak isterler fakat başaralı olamazlar. E-Posta göndermesini dahi bilmezken websitesi yaptırmak sizce de komik değil mi?.

Kısa vadede ülkemizin Avrupa düzeyine ulaşması beklenemez fakat gelişen teknoloji, ister istemez şirketleri sanal dünyada bir yer edinmeye mecbur kılıyor. Şirketler, rakipleriyle yarışabilmek onları alt etmek, hayatta kalabilmek ve büyümek için interneti yol arkadaşı kabul etmeye mecburdurlar.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *