Üsküdar’daki İskele Hamamı Spor Mağazası Oldu

intersport_1260518719

Intersport Türkiye’de hizmete açtığı 23’üncü mağazasında, spor ile tarihi buluşturan bir konseptle müşterilerinin karşısına çıkıyor.

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldıktan sonra, Ayasofya kayıtlarına göre 1489 yılında hizmete açılan, 1500’lerin ortalarında Mimar Sinan tarafından yeniden inşa edilen hamam, en son 1994 yılında yenilendi. 2008 yılında Üçler Market tarafından işletmesi alınan hamam Intersport’un Üsküdar’daki yeni mağazasına ev sahipliği yapıyor. Mağazanın işletmecisi Murat ve Hüseyin Parlak kardeşler. Tarihî yapının, 650 metrekarelik orta katında açılan mağaza, aslına sadık kalınarak onarılan kubbeler altında, dünya markalarının farklı ürünlerini barındırıyor.

Intersport mağazalarında Adidas, Nike, Puma, Converse, Asics, O’Neill, Rucanor, Salomon, Arena, Speedo, Nordica, Elan, Spyder, Wilson, Head, Rollerblade, Columbia, McKinley, Tecno Pro, Pro Touch ve Energetics gibi markaların ürünlerini tüketiciye sunuyor. Intersport’un, dünyada 37 ülkede 5 bin 500’ün üzerinde satış noktası var. Ancak Üsküdar’da açılan mağaza tarihî dokuya uyumlu olduğu için diğerlerinden farklı.

İskele Hamamı’nın tarihi

Hamam, Mihrimah Sultan Camii’nin sağ tarafından biraz ileride, Mihrimah Sultan Mektebi’nin önünde. Eskiden tam bir çarşı hamamı niteliğindeymiş ve bu nedenle çok işlekmiş. Önünde sıra ile dükkânlar ve bunlar arasında meşhur Moskoşu Fırını ile ünlü Çil Horoz Şekerlemecisi ve cami meşrutasının altında kesmetaş ve tuğla hatıllı, tonoz damlı, Benzinci Celal Bey’in dükkânı varmış. Biraz ileride ise Arasta Çarşısı…

İstanbul’un eski Balıkpazarı ne ise Üsküdar’ın bu semti de o imiş. Ayasofya vakıfları muhasebe defterinde Üsküdar’da bir hamamın bulunduğuna işaret edilmiş. Kira başlangıcı da 894 (1489) tarihi. Bu durumda hamam, ilk önce Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış ve sonra harap olduğundan Mimar Sinan’ca yenilendiği düşünülebilir. Hamam tahrir defterinde de Ayasofya Camii vakfı olarak gösterilmiş.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *