Uruguay’da Modern Ve Etnik Çizgilerin Dansı

Martin Gomez'in imzası

Martin Gomez’in İmzası

Güney Amerika’da Uruguay’ın Punta del Este şehrinde Atlantik Okyanusu’na karşı konumlanan bu ev, modern yüzüyle uzun kıyı şeridindeki diğer evlerden hemen sıyrılarak dikkat çekiyor. Mimar Martin Gomez ve ev sahibi Sergio Revello’nun ortak projesi olan ev, karşıdan bakıldığında uçan bir martı formuna sahip. Mücevher tasarımcılığından emekli olup hayatını sanata adayan ev sahibi, bu evi bir emeklilik projesi olarak yıllarca hayal etmiş.

Sonunda evin arazisine sahip olan Revello, Mimar Martin Gomez’e hayallerindeki yaşam alanını anlatarak bir proje tasarlamasını istemiş. Bu evi rüyalarının gerçeğe dönüşmesi olarak nitelendiren Sergio Revello, “Bu ev, benim yarattığım eserlerden biri gibi. Hikâyesinin nasıl başladığını biliyorum ama nasıl biteceğini asla tahmin edemiyorum. Mütevazı olmak gerekirse bu ev benim için tüm imkânsızlıkların gerçeğe dönüştüğü olağanüstü bir düş” diyor.

Atlantik Okyanusu’nun muhteşem görüntüsünü bir tablo gibi karşısına alan ev, kot farkı nedeniyle iki farklı hacim olarak tasarlanmış. Denizi karşısına alan ön blok ve kot farkı nedeniyle daha yüksekte konumlanan arka blok arasında yarı açık bir yaşam alanı ve yüzme havuzu projelendirilmiş. Evin havuz kenarındaki 150 m2lik alana yayılan yarı açık yaşam alanı, havuz evi olarak düşünülmüş.

Revello, “Odaların dağılımı çok başarılı bir şekilde projelendirildi. Evin ana binasının giriş katında 4 oda, yemek bölümü ve açık bir mutfak var. İkinci kat 360 derecelik bir manzaraya sahip olabilmek için özel olarak tasarlandı. Evin arka cephesinde kalan ek binasında misafir odaları, hizmetli evi, garaj ve bahçe partileri için düşünülmüş yarı kapalı bir barberkü alanı bulunuyor” diyerek evin projesini anlatıyor.

Çok titiz olan ev sahibi, eşi benzeri bulunmayacak bir mücevher olarak gördüğü evinin her zaman ilk günlerinde olduğu gibi kalmasını istiyor. Bunun için evin inşaatında dayanıklı ve kaliteli malzemeler tercih edilmiş. Gri doğal taş duvarlar, iç mekânlarda doğal taş zemin karoları ve dış mekânlarda Brezilya’da Lapacho ağacından yapılan parkeler tercih edilmiş. Manzaranın tadını doyasıya çıkarabilmek için evin pencereleri çerçevesiz ve katlanarak açılan pencerelerle tasarlanmış. Evin dekorasyonunda muhteşem manzarayı gölgelememek için yalın bir stil kurgulanmış. Revello’nun kalite ve özgünlüğe olan tutkusu dekorasyonda klasikleşmiş tasarımlarla kendini göstermiş. Açık havada yaşamayı seven Revello, dış mekânların dekorasyonuna büyük özen göstermiş. İç ve dış mekânlar arasındaki sınırları ortadan kaldırmak için katlanabilir cam kapıları tercih etmiş ve evin her mekânından dışarı çıkılabilmesini istemiş.
www.martingomezarquitectos.com

Martin Gomez'in eseri

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *