Üç Büyük Şehire Dev Projeler

Başbakan Erdoğan, dün İstanbul’da üç büyük şehirle ilgili 18 proje açıkladı. Bazıları şöyle: Diyarbakır: 2 hastane, stat, havalimanı yapılacak…

Dicle’ye yeni kent, Silvan’a baraj kurulacak. Diyarbakır-Ş.Urfa arası otoyol olacak. İzmir: Körfez’e köprü, Konak arasına 2,5 km’lik tünel yapılacak. Kent, İstanbul ve Ankara’ya otoyolla bağlanacak. İstanbul: İki yakaya 2 şehir hastanesi açılacak. Taksim’de trafik yer altına inecek. Yassıada ve Sivriada’da kongre merkezleri ve müzeler yapılacak.

Diyarbakır’ın çehresini değiştirecek 7 proje

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul, İzmir ve Diyarbakır için hazırlanan projeleri açıkladı. Başbakan, 7’si Diyarbakır, 8’i İzmir ve 3’ü İstanbul’da olmak üzere toplam 18 projeye 12 Haziran seçimlerinin hemen ardından başlayacaklarını söyledi. Erdoğan, “Projelerimiz yerel projeler değil bu projeler öncelikle kendi iline sonrasında tüm Türkiye’ye katkı sağlayacak. Gerek yapımında gerek sonrasında milletimiz istihdam edilecek. İnşa sırasında çalışanlara ek olarak projeler tamamlandığında da yüz binlerce kişi iş ve ekmek kazanma imkanı bulacak.” dedi. Projelerin tamamının 12 yılda tamamlanacağını aktaran Erdoğan, projeler üzerinde uzun uzun çalışarak en ince ayrıntısına göre planlama yapıldığını, açıklamaların bunların üzerine yapıldığını kaydetti. “Bizim sırtımızda yumurta küfesi var, birileri hesap kitap bilmeden sırtında yumurta küfesi olmadan sallayıp gidiyor. Adımlarımızı bilerek atıyoruz, gücümüzün ne olduğunu biliyoruz.” diyen Erdoğan, Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’e kadar bu projelerin tamamlanmasının planlandığını dile getirdi.

Diyarbakır’a ağırlıklı olarak devletin bütün imkanlarıyla emniyette, sağlıkta, tarımda enerjide birçok destek sağlandığını anlatan Erdoğan, “Diyarbakır projelerini açıklamadan önce Ahmed Arif’in şiirinden bir iki mısra okumak istiyorum. ‘Seni baharmışsın gibi düşünüyorum, seni Diyarbekir gibi, nelere nelere baskın gelmez ki seni düşünmenin tadı’ diyor. Diyarbakır’da terör örgütü ve onun uzantıları olmak üzere bizim yatırımlarımız hep engellenmek istendi, terör örgütü ve ona sırtını dayayan BDP bölgeye yatırım gelmemesi için yoğun gayret sarf etti. Biz tüm insanımızı ayırt etmeksizin seviyoruz, Diyarbakır için hazırladığımız projeler Diyarbakır’ı tarihteki o yerlerine tekrar yükseltecek projeler. Diyarbakır’ı uluslararası bir turizm destinasyonu haline getirmiş olacağız.” diye konuştu.

İşte Diyarbakır için planlanan 7 proje

Suriçi yenileme projesi: 5 kilometre uzunluğunda iki yerden yıkılmış olan Diyarbakır’ın tarihi surları onarılacak. Suriçi’ne eski zamanlarda olduğu gibi bugün de kapılardan girilmesi sağlanacak. Suriçi’ndeki 500 civarında sivil mimari örneği yapı aslına uygun şekilde inşa edilecek, çirkin görüntüden kurtarılacak. Yeni çehresiyle Suriçi, tarihi eserlerin görünür hale geldiği, tarihin gelecekle kucaklaştığı bir manzaraya kavuşacak. TOKİ kolları sıvadı, ilk planda yoğun gecekondulaşmanın olduğu bölgede hak sahipleri ile görüşmeler başlattı. Diyarbakır’da büyük bir kentsel dönüşüm gerçekleştirilecek. İlk planda Hz. Süleyman Camii ve çevresini kapsayan gecekondu bölgesinde hak sahipleri ile görüşüldü. 1.270 yeni konut için çalışmalar devam ediyor.

Diyarbakır Havalimanı: Halen sivil uçuşlar için askeri havaalanı kullanılıyor. Proje ile askeri ve sivil havaalanı birbirinden ayrılacak.

Dicle Vadisi projesi: Dicle Nehri’ne rağmen yeşil alan miktarının düşük olduğu Diyarbakır’a yeşil ile suyun birleştiği bir yaşam merkezi kurulacak. Nehir kenarına kurulacak bu kent ile kentsel yaşamın, eğitimin, sporun tabii bir bütün ile kucaklaştığı farklı bir yapı olacak. Yapılarda yöresel Diyarbakır bazal taşı kullanılacak, tek ve çift katlı olarak düşünülen yapılarda Diyarbakır iklimi dikkate alınacak. Taşıt, yürüme ve bisikletli ulaşım sağlanacak. Güvenli, modern bir yaşam alanı oluşacak.

Diyarbakır-Şanlıurfa otoyolu: Edir-ne’den başlayan ve şu anda Ankara’ya ulaşan kesintisiz otoyolun kalan kesimi tamamlandığında Türkiye’yi boydan boya geçen bir yol ağı kurulmuş olacak. Ankara-Niğde etabı başlatılırken bu otoyola, Diyarbakır da dahil edilecek. Diyarbakır, Erzurum, Trabzon yolu da inşa edildiğinde Karadeniz’i Diyarbakır üzerinden Akdeniz ve Ortadoğu’ya bağlamak mümkün olacak.

Silvan Barajı Projesi: 2 milyon 450 bin dekar tarım arazisinin sulanabilmesi hedefleniyor. Çiftçilerin bu sayede yılda 735 milyon lira ilave gelir elde etmesi bekleniyor. Yılda 102 milyon lira enerji geliri ilave edildiğinde baraj ile yılda 837 milyon lira gelir getirecek. 318 bin kişiye iş imkanı verilecek.

2 Dev Şehir Hastanesi: Kayapınar’da 1 genel 7 ihtisas olmak üzere bin 630 yatak kapasiteli hastane kurulacak. 120 yoğun bakım yatağı, 30 ameliyathane, kemik iliği ve organ nakil üniteleri bulunacak. Yenişehir’de ise 200 yataklı genel, 400 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi olacak.

30 bin kişilik stat: Diyarbakırspor’un kullanımı için yapılacak olan 30 bin kişilik bir stat, gençlere de açılacak. YASİN KILIÇ İSTANBUL

Taksim trafiğe kapanıyor meydan yayalara kalacak

Daha önce Kanal İstanbul ve iki yeni şehir projelerinin açıklandığı İstanbul’a üç mega proje daha geliyor. Yapımı aşamasında birçok kişiye istihdam sağlaması beklenen girişimlerin 2023 yılından önce hayata geçirilmesi hedefleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkanlığı döneminden beri hayali olan Taksim Meydanı‘nın yeniden düzenlenmesi, Yassıada ve Sivriada‘nın farklı bir çehreye kavuşturulması ile Avrupa ve Anadolu yakasına 2 şehir hastanesi kurulması konusunda start verildiğini söyledi.

Projelerin detayları hakkında bilgi veren Başbakan Erdoğan, Avrupa yakasında Olimpiyat Stadı’nın yanına yapılacak toplam 2 bin yatak kapasiteli 1 genel ve 7 ihtisas hastanesinin ön yeterliliklerinin 18 Mart’ta tamamlandığını ve en kısa sürede sözleşme imzalanacağını dile getirdi. Erdoğan, Anadolu yakasında kurulacak hastane için ise il sağlık müdürlüğü ve belediyenin en uygun yer tespiti konusunda çalıştığını dile getirdi. Erdoğan’ın açıkladığı yeni projelerden biri Taksim Meydanı’nın araç trafiğine kapatılması olacak. Tarlabaşı ve Cumhuriyet Bulvarı’ndaki araç trafiği yer altına alınırken buralarda bulunan binalar aslına uygun olarak büyükşehir ve ilçe belediye tarafından restore edilecek.

Atatürk Kültür Merkezi önü ve Taksim Anıtı önündeki araç yolları tamamen yer altına alınırken Taksim Meydanı yaya kullanımına açılacak, bin 131 metre uzunluğunda yer altı araç yolu inşa edilecek. Taksim gezi parkı ve Atatürk Kültür Merkezi önü İstiklal Caddesi’ne kesintisiz bağlanacak. 41 ağaç kesilecek, 15 ayda proje tamamlanacak. Başbakan Erdoğan, gezi parkının aslına dönüştürüleceğini, bu yüzden projede belki biraz aksama yaşanabileceğini belirterek şunları söyledi: “Gezi parkının bulunduğu yer aslında Taksim Topçu Kışlası idi. 1806 yılında inşa edildi. 1940 yılında mimari ve tarihi önemine bakılmaksızın yıkılmış. Yıkılan bu alana gezi parkı inşa edildi. Şimdi aslına uygun hale getiriyoruz. Taksim Topçu Kışlası’nı yeniden inşa ediyoruz. Altını Taksim için büyük otopark haline getireceğiz, Taksim’e farklı bir çehre kazandıracağız.”

Yassıada ve Sivriada’nın da yeniden ele alındığını belirten Başbakan Erdoğan, bu iki adanın İstanbul ve Türkiye’nin iki sembol adası haline geleceğini söyledi. Söz konusu adaların Genelkurmay Başkanlığı’ndan Hazine’ye devredildiğini anlatan Erdoğan, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devretmek suretiyle Yassıada’yı yaslı ada olmaktan çıkarıyoruz. Bütün ön proje çalışmaları yapıldı. Burada her iki adayı kongrelerin yapılabileceği bir yer haline getireceğiz. İdam edilen merhum Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun bıraktığı eserlerin sergileneceği müze kurulacak. Bu yaslı adayı demokrasi ve özgürlükler adası yapıyoruz.” dedi.

İzmir Körfezi’ne köprü, Konak’a tünel

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın dün açıkladığı üç şehre 18 projeden 8’i İzmir için planlanıyor. İzmir’in iki ucunu birbirine bağlayacak olan Körfez geçişi projesi bunlar arasında öne çıkıyor. Bostanlı ve Karşıyaka başta olmak üzere şehrin kuzeyinden gelenler en kısa şekilde güneye ulaşmış olacak. Başbakan Erdoğan, Konak tüneli projesiyle ise İzmir’in uzun yıllardır trafik için can damarı olan noktalardaki geçişlerin yer altına alınacağını kaydetti. 2 bin 500 metre uzunluğundaki Konak tüneli ile şehir içi trafiğinin rahatlatılmasının hedeflendiğini anlatan Erdoğan, İzmir için planlanan diğer projelerle ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin son 8 yıldır sürdürdüğü demiryolu ve yüksek hızlı tren projelerinin kalbi İzmir olacak. Ankara, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, İzmir güzergâhında çift hatlı yüksek hızlı tren hattı iki etap olarak inşa edilecek. Bu etaplarda seyahat süreleri 3,5 saate inecek. İzmir böylece Ankara, İstanbul, hızlı tren hattı ile birbirine bağlanmış olacak. İzmir-Manisa arası ulaşımında 3 kilometresi tüp tünel olarak inşa edilecek Sabuncubeli Tüneli önemli yer tutacak. İstanbul, İzmir ve Ankara birbirine kesintisiz, konforlu şekilde otoyollarla bağlanacak. Metro hattı da artık metro ağı haline gelecek. Kentsel dönüşüm kapsamındaki 500 bin konut projesi içinde İzmir’deki kaçak binalar, gecekondu bölgeleri de var. İzmir’deki 1 milyon konutun 150 bini şu anda sağlıksız, bunlar kimseyi mağdur etmeden değişecek. Çandarlı limanı ile Kuzey Ege limanını Türkiye’nin en büyük lojistik konumlarından biri haline getiriyoruz. Kuzey Ege limanını dünyanın en büyük 10 limanı arasına girecek şekilde inşa ediyoruz. Bu liman demir ve otoyol bağlantıları ile İzmir’in markasını taşıyacak hayati öneme sahip olacak. Ayrıca Çeşme, Urla, İnciraltı, Karşıyaka, Bayraklı, Aliağa, Yenişakran ve Dikili’de toplam 9 yeni yat limanı kuracağız.”

İZMİR’İN 8 PROJESİ

Körfez geçişi projesi

Konak Tüneli

İzmir hızlı tren projesi

Sabuncubeli Tüneli

İzmir otoyolları

Şehir yenileme projesi

Çandarlı limanı

9 yat limanı

Kaynak: Zaman

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *