Türkiye’den Bir Dahi Geçti… Bjerke Ingels

Danimarkalı dahi mimar Bjerke Ingels, Schneider Electric sponsorluğunda Türkiye’ye geldi. Arkitera Mimarlık organizasyonuyla Türk meslektaşları ve öğrencilerle bir araya gelen Ingels, projelerini ve mimarlık mesleğine bakışını anlattı. Genç yaşında 65 kişilik mimarlık ofisinin başına geçen Bjerke Ingels, pek çok ödülün sahibi.

Bize biraz kendinizden bahsedermisiniz?
Dört arkadaşımla birlikte 1996-97’de Kopenhang’da bir proje yarışmasına katıldım. İkinci aşamaya seçildim ve 60 bin Euro kazandık. Bu parayla Barselona’daki ofisimizi kurduk. 1998’de Hollanda’ya gittim çalışmak için. 2001’de Kopenhang’a döndüm ve mimarlık ofisi Plot’ta başladım. Beş yıl sonra ayrılarak, BIG mimarlık ofisini kurdum. Şimdi 65 kişiyiz.

Mimar olmaya nasıl karar verdiniz?
Aslında öğrenciyken karikatürist olmak istiyordum. Liseyi bitirdiğimde güzel sanatlar fakültesine girmek için geç kalmıştım. Sonra mimarlık fakültesine başvurdum. Ardından mimarlık asıl ilgi alanım oldu ve bugünlere geldim.

Karikatür krizini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şu anda bu yanlış anlaşılmanın düzeltildiğine inanıyorum. Bunu çok aptalca bir şaka olarak değerlendiriyorum. Danimarka son derece laik bir ülke. Ancak bu bir şekilde Müslümanlara karşı bir kampanyaya dönüştürüldü. Danimarka Başbakanı bu krizi yönetmekte bence yetersizdi. Danimarkalılar hiçbir dinle ilgili aşırı hareketleri desteklemiyor. Danimarka Başbakanı sorunla ilgili kötü bir konuşma yaptı ama bence bu konuşma çok da önemli değil. Sonuç olarak Başbakan da bu aptal gazetenin yayınını engelleyemez. Bütün dünyanın tartıştığı bir konu haline geldi. Bence sorun Danimarkalılar’ın çok küçük kısmı ile Müslüman toplumunun çok küçük kesimi arasında yaşandı.

Cami yaptığınızda ilginç mimarisiyle karşılaşıyorsunuz. Kubbeler, minareler güneşin güçlü ışıklarını içeri alan simetrik filtreli camlar…

Peki bu krizden sonra Kopenhag’daki cami projesi sizin için ne ifade ediyor?
Bu proje beni müthiş heycanlandırdı. Yeni bir yapıyı projelendirmek ve inşa etmek bence o dine mensup insanları anlamak açısından önemli. Dini bir bina paylaşma, meditasyon, konsantrasyon, odaklanmaanlamına geliyor. Önemli bir sorumluluk. Kopenhag’da Müslümanların sayısı oldukça fazla. Benim kız arkadaşım bir öğretmen ve öğrencilerin %90’ı Müslüman. Bu proje sacece bir cami projesi değil. Aynı zamanda komşuluk ve iyi ilişkiler için önemli. Kopenhag’daki caminin konumu oldukça önemli. Kent merkezinde mermer bir kilisenin bulunduğu yerde. Cami yaptığınızda ilginç mimarisiylede karşılaşıyorsunuz. Kubbeler, minareler, güneşin güçlü ışıklarını içeri alan simetrik filtreli camlar. İskandiv ülkeleri çok güneşli olmadığı için biz de cami projesinde beş kenarı olan yapı üzerine kurduk.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *