The Seed’in Akustik Projesine Tam Not

The Seed_6225_500_500

Akustik projesi Türker Talayman tarafından tasarlanan Sakıp Sabancı Müzesi The Seed çok amaçlı salonu pek çok sanatsal aktiviteye ev sahipliği yapıyor…

15 Aralık tarihinde gerçekleştirilen Yeni Yıl Konseri’nde The Seed’in akustik kalitesi müzisyenler tarafından tam not aldı. Teh Seed, elipsoid formu sebeniyle akustik tasarımı zor bir yapı olarak değerlendirilir.

Mimari projesi Nevsat Sayın; hacim akustiği, gürültü ve titreşim kontrolü planlaması Türker Talayman tarafından gerçekleştirilen The Seed, tamamı çelik kontrüksiyondan ve elipsoid formda tasarlanmış, seyircilerin oturma bölgesi de hareketli platformlardan oluşan Türkiye’deki ilk ve tek çok amaçlı salon olma özelliği taşıyor.

The Seed_6205_500_500

Elipsoid form geometrik akustik bağlamında ses dalgalarının hacim dahilinde tek bir noktaya odaklanması gibi çeşitli zorluklar içeriyor. Bunu aşabilmek için farklı niteliklerde saçıcıların tün salon dahilinde yoğun miktarda kullanımı ile ses dalgalarının mümkün olabildiğince odaklanmadan, dağınık bir şekilde salon içerisine yayılması sağlandı.

Genel akustik konforunun dengelenmesi için üçgenlerden oluşan iç kabuk ana çelik elipsoidin hattından salonun içerisine doğru kasıtlı deformasyonlar uygulandı. Binanın geneli ve teknik hacimlerin elipsoid çelik salon ile olan tüm ilişkileri esnek mesnetlerle kuruldu, özel titreşim ve ses yalıtım uygulamaları gerçekleştirildi. Fuaye alanında da özel malzemeler ile hem akustik hem de yangın kontrolü sağlanarak özgün bir çözüm oluşturuldu.

The_Seed_6218_500_500

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *