Tasarımın Yaşayan En Büyük İsmi Ross Lovegrove…

Ross Lovegrove tasarım dünyasının yaşayan en büyük dahilerinden biri olarak kabul ediliyor. Tasarımları ise dünyanın en önemli müzelerinde sergileniyor.

Ross Lovegrove, Manchester Polteknik Üniversitesi’nde endüstriyel tasarım  öğrenimi gördü ve Londra Royal College of Art’ta yüksek lisans derecesini aldı. 1980’lerin başında Frog Design adlı Alman tasarım firması için çalışmaya başlayan Lovegrove, Apple, Sony ve Knoll International için gerçekleştirilen çeşitli projelerde yer aldı. Tasarımcı 1986 yılında kendi atolyesini kurarak Lois Vuitton, Hermes ve Dupont gibi tasarımlarıyla dünya çapında isim yapmış seçkin firmalara danışmanlık yaptı. Lovegrove son olarak kariyeri, felsefesi, hayata geçirdiği ve gerçekleştiremediği projeleri üzerine “Doğaüstü: Ross Lovegrove ‘un Çalışmaları” adlı kitabını yayımladı.

Tasarım dünyasının yaşayan en büyük dahilerinden biri olarak kabul edilen Ross Lovegrove ilk olarak 80’li yılların başlarında yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çekti. Lovegrove, walkman çılgınlığının dönem gençliğini kasıp kavurduğu zamanlarda Sony için tasarladığı kurbağa şeklindeki walkman’in yanı sıra Apple’a yaptığı bilgisayar tasarımları ile adından hayli söz ettirdi. Almanya’dan Paris’e geçerek Knoll International firmasının danışmanı olarak çalışmaya başladı. Bir yandan da Alessandri firmasının ofis tasarımları konusundaki tek yetkilisi konumunu da getiren ünlü tasarımcı, sektörün en büyük ilk ismi Jean Nouvel ve Philippe Starck’la birlikte Atelier de Nimes’den davet aldı. Bunu da yaptığı diğer işlerin arasına ekleyip Louis Vuitton, Hermes ve Dupont için çalışmaya başladı. 1986 yılında doğduğu yer olan İngiltere’ye dönen Ross Lovegrove burada da dünyaca ünlü firmaların tasarımlarına imzasını attı. İşte bunlardan bazıları; Airbus, Peugeot, Issey Miyake, Tag Heuer, Japon Havayolları ve Vitra… Tasarımlarıyla sayısız uluslararası ödül kazanan Lovegrove’un birçok çalışması halen New York’taki Museum of Modern Arts ve Guggenheim Müzesi, Paris’te Pompidou Center ve Londra’daki Design Museum’da sergilenmeye devam ediyor.1 Yorum Bulunuyor

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *