Tasarımcı Faruk Malhan’dan Dahilere Yaratıcılık Tavsiyeleri

‘Doğadan eksilme yapayda artmadır’

Koleksiyon Mobilya kurucusu ve baş tasarımcısı Faruk Malhan, Özel İnanç Türkeş Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. Koleksiyon Mobilya’nın Sarıyer kampüsünde gerçekleşen Malhan tasarım ve yaratıcılık üzerine deneyim ve görüşlerini üstün zekalı ve özel yetenekli çocukların okuduğu İnanç Lisesi’nin öğrencileriyle paylaştı.

“Sağ korteks yokluğa mahkum oldu”

Yirminci yüzyıl içinde beynin sağ ve sol korteksinin farklı işlevler üstlendiğinin ortaya çıktığını hatırlatan Malhan, bu şekilde sağ korteksin modern yaşamda yerini yitirdiğinin görüldüğünü kaydetti. Malhan, sağ korteks duygusal, ütopik ve hayalperest eğilimler gösterirken sol korteksin ise materyalist ve akılcı olduğunu belirten Malhan, bu dünyada sağ korteks yokluğa mahkum edilirken sol korteksin beslenmekte olduğunu ifade etti.

İçinde bulunulan ortam ile yaratıcılığın sıkı bir ilişki içinde olduğuna dikkat çeken Malhan bu alanda en büyük etkilerden birinin ‘öğretim’ ile gerçekleşebileceğini ifade etti. Malhan, ‘ortamı oluşturan bilinç değildir, bilinci oluşturan ortamdır. Öğrenim ortamlarını da eğitim ortamı olarak ele almak bence yanlış: Aslanlar, köpekler, askerler eğitilebilir ama bilen ve düşünen insanı eğitmek en büyük hatadır. Ona ancak öğretim verebiliriz’ dedi. Malhan, ‘Yaratıcı ortamı da bu ortama ekleyebilirsek, Alice Harikalar Diyarı’nı buluruz’ diye konuştu.

‘Picasso’yu ortam yarattı’

Yetenekli insanların, doğru bir ortamda var oldukları takdirde yaratıcılıklarını daha rahat değerlendirebileceklerinin de altını çizen Malhan örnek olarak da ünlü ressam Picasso’yu gösterdi. Malhan, ressam bir babanın çocuğu olan ve sanatçı bir çevrede büyüyen Picasso’nun doğru ortamı bulmuş, sağ korteksi çok güçlü bir isim olduğunu belirtti.

Bomba elinizde patlamasın

Yaratıcılığın etkili olabilmesi için zamanı iyi yönetmek, doğru işleri yapmak ve boşlukları görmenin önemli olduğunu ifade eden Malhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zamanı yönetemezseniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz. El bombasını erken atmak gibi. Erken davranırsanız karşınızdaki onu size geri atabilir; geç atarsanız elinizde patlar. Doğru işleri yapmak, işleri doğru yapmaktan daha önemlidir. Neyi yapacağınızı belirleyin ve onun üzerine gidin. Siz kendinizi her şeyden daha çok değerlendirebileceğinizi hiç unutmayın. Boşluk alanlar ise etrafımızda işgal edilmiş olanların dışında kalan alanlardır. Bunlara yönelmeniz içinde bulunduğunuz topluma katkıda bulunmanızı sağlayacaktır. Etkinlik bunların ayırdınızda olmanızla birlikte gelecektir.”

Malhan, içinde bulunulan yaratıcı mücadelenin aslında insan doğasına ait bir özellik olduğunu belirterek, türünü devam ettirme çabasının bu kavganın sebebinin türün devamı olduğunu ifade etti. Dehanın kodlarına bu mücadelenin yazıldığını kaydeden Malhan, ‘İşte siz bu yüzden bu okuldasınız. Bu sizin kodlarınıza yazılmış ve siz bunu ein iyi şekilde var etmek için çalışmaktasınız’ diye konuştu.

‘Doğadan eksilme yapayda artmadır’

‘Doğanın yaptıklarından gayrı her şey insanoğlunun yaptıklarıdır’ diyen Malhan, şöyle konuştu:

“Ancak unutmayalım ki insanoğlunun yaptığı her şey doğadan bir eksilmedir. Doğaldan her eksilme yapayda bir artırmadır. Sizler bir zaman sonra belli konularda yönetimlerde görev alacaksınız. O zaman ait olduğunuz kosmoza ihanet etmemeniz gerekir. Verilecek olan görevleri irdelemek bu kadar donanımlı olan sizlerin ilk dikkat edeceği nokta olmalıdır.”

Yaratıcı insanın yoktan var ettiğini düşünmenin, kişiyi Orta çağın bile gerisine düşüreceğini vurgulayan Malhan, en büyük ve en iyi olmak tabirlerini bir kenara koyup ‘bir sonraki’ olmaya çalışılmasını gerektiğini ifade etti.

Etkin bir insandan icatçı olmasının beklendiğini hatırlatan Malhan, ‘Deha başkasının göremediğini görmek de olabilir, görüp fark etmediklerini ortaya çıkaran da olabilir. Bir çok şeyin üstünden fazlasını aldığınızda içinden başka bir güzellik çıkabilir’ dedi.

‘Bilgiye herkes ulaşır ama…’

Bilginin günümüz dünyasında çok rahat yaratılabilen bir vaka olduğunu belirten Malhan, üzerinde ne kadar çok çalışılırsa çalışılsın bilginin evrenselliğinin değişmeyeceğini kaydetti. Bilgi sahibi olanın fikir sahibi de olabileceğini ifade eden Malhan, ‘Ancak aynı bilgi ile aynı fikire, başkaları da erişebilir’ diye konuştu. İlk görenin göz ve akıl değil yürek olduğunu söyleyen Malhan, ‘Bilgi tabanına herkes ulaşır ama hayalgücü bambaşka bir boyuttur. Güzel yaşamak ve yaratıcı olmak bizler için görev olmalıdır’ dedi.

Da Vinci’nin Haliç projesi için başvurduk

Bilinenle başlamak şüpheye götürürken, şüpheyle başlanan işlerin ise bilinenle sonlanacağını belirten Malhan, bunun bilinen en iyi örneğinin ise ünlü İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci olduğunu kaydetti. Da Vinci’nin en az resimleri kadar iyi bilinen icat ve projelerini ‘merak’ kelimesiyle anlattığını vurgulayan Malhan, ünlü sanatçının Haliç üzerine kurulacak bir köprü projesinin dahi bulunduğunu hatırlattı. Yüzyıllar önce hazırlanmış olmasına rağmen günümüzde bile son derece modern bir proje olduğunu kaydeden Malhan, köprünün inşası için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını kaydetti. Köprünün bir sanat ve kültür merkezi olarak hizmete sunulabileceğini ifade etti.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *