Tarihî Yarımadadaki İskeleler, Yeni Yüze Kavuşacak!

Tarihi Yarımada’daki Motor İskeleleri Yıkılarak Modern Şekilde İnşa Edilecek

Doğal ve tarihi güzellikleri bir arada barındıran İstanbul’daki iskelelerin kendisine yakışır güzellikte olması için harekete geçildi.

Tarihi Yarımada‘daki Eminönü, Karaköy ve Perşembe Pazarı motor iskeleleri yıkılarak modern şekilde inşa edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin konuyla ilgili ele aldığı raporda, Eminönü’ndeki turizm iskelesi ile Üsküdar ve Kadıköy’deki motor iskelelerinin de daha sonra aynı şekilde yıkılıp yapılacağı belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, nisan ayı toplantılarının son birleşimi Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda yapıldı. Tarihi Yarımada’daki Eminönü, Karaköy ve Perşembe Pazarı motor iskeleleri yıkılarak yeniden inşa edilmesi oybirliğiyle kabul edildi. Yeni inşa edilecek modern motor iskelelerinde yolcu peronu, iskeleye ait teknik hizmet birimleri, depo vb. kullanımlar için bölümler yer alacak. İskelenin eni 7 metreyi, boyu 42 metreyi, yüksekliği ise 4 metreyi aşmayacak.

İnşaat aşamasında ve işletme dönemlerinde çevresel değerlerin korunması açısından hava kalitesinin korunmasına dikkat edilecekken, su ve katı atık kirliliği yapılmayacak. Seyir emniyeti, can-mal güvenliği açısından her türlü tedbirlerin alınacağı iskelelerin inşası sırasında deprem riskine karşı yer ve bina etütleri de yapılacak. Yönetmelikler çerçevesinde gürültü kontrolü sağlanacak ve iskeleler İstanbul’a yakışır estetik güzellikte inşa edilecek.

Kaynak: Zaman

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *