Sürdürülebilir Yapı Tasarımıyla Soccer City Stadyum

Johannesburg’taki Soccer City Stadyumu dünyadaki en büyük ve en görkemli stadyum inşa alanı. FIFA 2010 Dünya Kupası simgesi (olan bu stadyum) açılış ve final maçlarına ev sahipliği yapacak…

Yenilikçi Avusturya şirketi Rieder Smart Elements, Afrika’daki en önemli Dünya kupası stadyumunun inşasına, yerel Afirika renklerindeki cam elyafıyla güçlendirilmiş beton dış cepheyi gerçekleştirerek büyük bir katkı sağladı.

Etkinşiğin, Afrika kıtasının anlayışını ve kültürünü temsil etmesi planlanıyor. Bunu da en iyi Günel Afrikalı mimarlık bürosu Boogertman Urban Edge&Partner tarafından tasarlanan futbol stadyumunun kendisi yapıyor. Stadyumun katı cam elyaf katkılı prekast betondan yapılan dış yüzeyi, geleneksel bir içki kabı olan calabash’a atıfta bulunuyor.

Estetik albenisinin yanı sıra, fibreC tamamen organik maddelere dayanıyor ve ekolojik üstünlüğüyle öne çıkıyor. Stadyumun etkileyici dışı, şeffaf polikarbon unsurlardan oluşan bir çatı bölümü ve fibreC katı cam elyaf katkılı prekast betondan kaplı bir dış yüzey olmak üzere ikiye ayrılıyor. Her fibreC panel 1.2 x 1.8 m ölçülerinde ve yalnızca 13 mm kalınlığında. İskelet, her biri tüm hava koşullarına dayanıklı, en sıkı yaygın koruma gereksinimlerini karşılayan ve dayanıklılıkta üstün  fibreC panelden oluşan 2100’den fazla modülü içeriyor.

FibreC panellerin birinci sınıf çevreci profile, fiber-çimento ya da alüminyum kaplamaya göre %40 daha az küresel ısınma potansiyeli anlamına geliyor. Yüksek basınçlı laminatlar (HPL), GreenSpec Directory’de çevresel olarak tercih edilebilir bir ürün olarak listelenen fibreC’ye göre beş kat daha fazla enerjiye gereksinim duyarlar.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *