Santa Monica Şehir Kompleksi Otopark Yapısı…

91 bin 440 m² otoparkın tasarımı, içinde tarihi belediye binasının, adliyenin ve kamu güvenliği binasının da olduğu bir dizi yapının arasında varlığını güçlü şekilde yapılandırmış. Altı tanesi yer üstünde iki tanesi yer altında olmak üzere altı seviyede park alanı sunan ve şehir içerisinde yeni bir estetik anıt teşkil eden yapıda, toplam 882 adet aracın park edebilmesine olanak sağlamış.

Beşinci katta bulunan şehir kompleksinin en belirgin bölümlerinden biri olan toplantı odası, muazzam bir Pasifik Okyanusu manzarasına sahipken, ana terastaki kafe ise akışkan yaya trafiğini tüm canlılığıyla gözler önüne seriyor. Beyaz yivli prefabrik beton paneller tüm cepheler üzerinde ritmik ve renkli bir görüntü oluştururken, aynı zamanda park edilmiş olan araçların görüntülerini yansıtarak üzerinde parlak güneş ışığının gölge oyunlarının görülebileceği bir yüzey işlevi görüyor. Oluklu renkli camlardan çeşitli boyutlarda yapılmış olan ve yapıya sürekli olarak değişen bir aydınlatma konsepti getiren bölmelerin parlak ışıkları, akşam saatlerinde daha yumuşak bir aydınlatma perdesi haline geliyor. Amerika’da türünün ilk LEED garantili yapılarından biri olan park alanında, alternatif ulaşım seçeneklerinin teşvik edilmesi adına, bisiklet saklama kabinleri tasarlanmış. Çatıdaki ve doğu ve batı cephelerdeki fotovoltaik paneller binanın komple enerji ihtiyacını karşılıyor ve bünyesindeki gölgelikler ile kendinden bir gölgelendirme mekanizması sağlıyor.

Tasarım Mimarı: Moore Ruble Yudell Architects & Planners Partner John Ruble, FAIA
Aydınlatma Danışmanı: Francis Krahe & Associates

1 Yorum Bulunuyor

  • Mehmet Serçe
    03 Aralık 2008 | Permalink |

    Tam bugünün, çağın tasarımı. Kurgusu, tasarım fikri, planlama anlayışı, renk kullanımı, dışın ele alınışı, detayların çözümü çok birbirine bağlı ve ortak dili konuşuyor. Bir otopark binası bile kent belleğine “Karaköy Otoparkı” gibi girmiyor mesela. Ya da girmişse bir dönem anlayışı olarak, üstelik tarihi bölgede, sit alanında, öylece kalakalmıyor. Değişiyor, dönüşüyor, “planlama ve mimarlık bağlamında” kente kazandırılıyor.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *