PORT HOUSE ZAHA HADİD

Zaha Hadid’ten yeni bir proje “Port House”… Port House Zaha Hadid Mimarlık Londra firması tarafından tasarlandı. Mimar seçimi 13 Ocak’ta Port Authority kurulu toplantısında alındı. Yeni Liman Evi teknik hizmetler iskelesi 63’ün üzerinde bina sitede yer alacak. İyi bir yaşam sunacak olan Port Evi şehrin daha da gelişmesini sağlayacak. Zaha Hadid Mimarlık şirketinin Jüri tarafından seçilmesinin bir çok sebebi vardı. Zaha Hadid’e güven duyulması bulların başında geliyordu. Ayrıca tasarım ve bina üzerindeki uyum, estetik ve hassasiyet Zaha Hadid için nekadar önem teşkil ettiğini de biliyorlardı. Zaha Hadid gibi bir tasarımcının bu binayı tasarlaması ile bu yapı şehrin vitrini misyonunu taşıyacaktı.

Tahmini inşaat maliyeti 31,5 milyon Euro KDV ve mimar ücretleri hariç. Aynı yönetim kurulu toplantısında da dokuz bir yenileme serinin parçası olarak dört römorkör satın almak için karar verildi. Port House binası geleceğe yapılmış bir yatırım olarak düşünülüyor. Ve tabii ki genişleme ve liman onarımı için altyapı yatırımlarının da bihayli fazla olacaktır. Binada çok sayıda açık ofis bulunuyor. Böylece dış duvar boyunca büyük bir gösteri görünümü yaratılmış. Açık planı ofis kavramı aynı zamanda toplantı, birlikte ve ayrı çalışma ofislerinden tutun küçük alanlar için de düşünülüp tasarlanmış.

Eskiden bir İtfaiye istasyonu olan bina artık 500 personalin evi olarak kullanabiceği bir bina olacak. Yeni Liman Ev iki unsura dayanır: Mevcut İtfaiye İstasyona yeni bir kristal cilt, binanın yukarısına doğru kaldırılmış. Antwerp Port Authority etkileyici bir sınır işaretini temsil edecek, Antwerp ekonominin ve global önemi simgeliyor. İstasyonun yeni uzantısı asimetrik avluya ışık tutuyor. Binanın dış yüzeyi, parçalı bölümler şeklinde uygulanmış ve alüminyum panellerle ayrılmış, gün ortasında çevreyi yansıtıyor, gece ise kristal gibi ışıl ışıl oluyor.

Toplam Alan: 12.800
Fire Station: 6600

Dahili: 6200

Beklenen Bitiş Tarihi:
2013
İşveren:
Port Authority
Mimarlar:
Zaha Hadid Mimarlık

Tasarım:
Zaha Hadid ve Patrik Schumacher

Proje Mimarı: Joris Pauwels
Proje Ekibi:
Kristof Crolla, Sebastien Delagrange, Paulo Flores, Daniel Santos, Lulu Aldihani
Destek:
Büro Bouwtechniek

Yapısal Mühendisleri: Studieburo Mouton Bvba
Hizmetler Mühendisleri: Ingenium NV & Daidalos Peutz
İstikrar: Studieburo Mouton
Restorasyon: Origin
Özel teknoloji: Ingenium
Akustik: Daidalos Peutz

The new Antwerp Port Authority headquarters will house approximately 500 staff, currently working in separate buildings, in a single new building that comprises a former Fire Station and the new extension.
The new Port House design consists of two entities: the existing Fire Station and a new crystalline volume lifted above the retained building. Together they form an impressive new landmark as the headquarters of the Antwerp Port Authority, overlooking the city and port, and symbolizing Antwerp as a port of global importance and a major economic driver of region. Positioned asymmetrically over the central glazed courtyard of the existing Fire Station, the new extension allows light to enter the heart of the building. The extension is supported by three sculpted concrete pillars that house the stairs and lifts. Two of the pillars land on the ground within the courtyard, while the third lands outside the existing building and houses a panoramic lift shaft. The building’s volume is enclosed by articulated surfaces that have a facade of glass and aluminum panels, reflecting the surroundings during the day and transforming into a radiating crystal at night. The panels do not all lie in the same plane but are rotated slightly with respect to one another, reflecting light from these facets – a reference to Antwerp’s diamond industry. The new Port House forms part of a program of improvements to the Port Authority’s own buildings. In addition to various renovation and new construction work that has already been carried out, a public call for tender has been issued for the new VTS (Vehicle Traffic Service) building beside the Zandvliet lock.


3 Yorum Bulunuyor

 • Meral Özcan
  06 Şubat 2009 | Permalink |

  Zaha Hadid’in yine mükemmel projelerinden biri..
  Söylicek kelime bulamıyorum !!!

 • Stefan
  06 Şubat 2009 | Permalink |

  just beautiful

 • riza keskin
  08 Şubat 2009 | Permalink |

  oldukça etkileyici bir proje bir proje insanın inanası bile gelmiyor.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *