Pınarbaşı Hamamı Aslına Dönecek…

Pınarbaşı Hamamı Aslına Dönecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, metruk durumdaki tarihi Pınarbaşı Hamamı’nı Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 30 yıllığına kiralayarak restorasyon çalışmalarına başladı. 500 yıllık yapı, orijinal işlevine uygun şekilde kullanılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıllardır atıl durumda olan, yıkılmaya yüz tutmuş Pınarbaşı Hamamı‘nı kente kazandırıyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile 30 yıllığına “restorasyon karşılığı kiralama” sözleşmesi imzalayan Büyükşehir Belediyesi, 443 metrekarelik arazi içinde yer alan tarihi hamamın restorasyon çalışmalarında sonra geldi. “Eski işlevine uygun olarak” hizmete açılacak olan tarihi Hamam, çalışmaların başladığı Ocak 2011’den bu yana büyük ölçüde yenilendi.

Pınarbaşı Hamamı

15. Yüzyıl’dan kalan tarihi yapıyı orijinal işlevi olan hamam kullanımına uygun şekilde restore eden Büyükşehir Belediyesi, Hamam’ı eski haline döndürmek için gerekli sağlamlaştırma ve düzenleme çalışmalarını gerçekleştirdi. Tarihi yapıdaki mevcut eski sistem temizlenip korunarak yeni ısıtma sistemiyle kullanılır hale getirilmesi çalışmalarında ise sona gelindi.
Osmanlı’dan günümüze

Pınarbaşı Hamamı, Anadolu’da bulunan Osmanlı hamamları içinde değerlendirildiğinde, tek mekanlı hamamlar grubunda yer alıyor. Tarihi hamamda yapılan sondaj çalışmalarında, o dönemde uygulanan özel yapı malzemelerine rastlanılan tarihi hamam, “soyunmalık”, “ılıklık”, “usturalık”, “sıcaklık”, “su deposu”, “külhan” ve “odunluk” mekanlarından oluşuyor.

Pınarbaşı Hamamı

Çalışmalar kapsamında Hamam’ın Doğu cephesine, zaman içinde yıkılan “soyunmalık” bölümü projeler çerçevesinde tekrar yapıldı. Pınarbaşı Hamamı‘ndaki çalışmaların önümüzdeki ay tamamlanması hedefleniyor.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *