Özyurtlar’dan İşitme Engelli Çocuklara Destek

Geçtiğimiz günlerde Acun Ilıcalı’nın yapımcılığını  üstlendiği ‘Yok Böyle Dans’  adlı yarışma programına konuk olan Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, işitme engelli çocuklar için bir anaokulu yaptırma sözü verdi. Sözünü hemen yerine getiren Özyurt,  şubat ayında faaliyete geçecek olan ‘Türkiye İşitme ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı İstanbul Ataşehir Özel İlk İletişim Rehabilitasyon Merkezi’nin yapımına başladı.

Garden City, Ntepe, Ntowers ve Ak&Nmerkez gibi başarılı konut projelerine imza atan ve bugüne kadar 3 bin 500’den fazla aileyi ev sahibi yapan Özyurtlar Grubu,  şimdi de  Türkiye İşitme ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı ile ortak bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor. Proje kapsamında Özyurtlar Grubu, İstanbul Ataşehir’de 0-6 yaş arası işitme engelli çocuklar için bir anaokulu yaptırıyor.  Geçtiğimiz günlerde Acun Ilıcalı’nın yapımcılığını üstlendiği ‘Yok Böyle Dans’ adlı yarışma programına konuk olan Özyurtlar Grubu Başkanı Tamer Özyurt, burada işitme engelli çocuklar için bir anaokulu yaptırma sözü verdi. Ilıcalı’ya verdiği sözü anında yerine getiren Özyurt,  şubat ayında faaliyete geçecek olan ‘Türkiye İşitme ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı İstanbul Ataşehir Özel İlk İletişim Rehabilitasyon Merkezi’nin yapımına başladı.  1100 metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösterecek olan okul, dört adet grup eğitim dersliği, sekiz adet bireysel eğitim dersliği, bir çok amaçlı salon, psikolog, öğretmen odası ve toplantı salonundan oluşuyor.

Aileler için atölye

Özyurtlar Şirketler Grubu, anaokulunu yaparken işitme engelli çocukların ailelerini de unutmadı. Çocuklarını eğitime getiren velilerin hem bekleme sırasındaki vakitlerini değerlendirmek hem de Türkiye İşitme ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı ‘na bir gelir oluşturmaları için iki tane dikiş, örgü ve nakış gibi faaliyetlerin yapılacağı atölye  oluşturuldu. Bunun dışında anaokulunda arşiv, depo, mutfak ve 70 kişilik yemekhaneye de yer verildi. Binada engellilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak asansör, rampa ve engelli tuvaletleri de inşaa ediliyor.

Engelleri kaldırmayı  hedefliyor

Kuruluş olarak son 20 yılda bir çok sosyal sorumluluk çalışmasına imza attıklarını  söyleyen Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt,  “Bugüne kadar ‘Veren el alan eli görmeyecek’ felsefesiyle hareket ettik. Yaptığımız yardımları üçüncü kişilere duyurmamaya çalıştık. Buradaysa tam tersi hareket ediyor, İşitme Engelliler Anaokulu’muzun herkes tarafından duyulmasını istiyoruz. Amacımız bu konuda topluma ve diğer kuruluşlara örnek olmak. Engelli vatandaşlarımız için ne kadar çok şey yaparsak, onları o derece hayata kazandırır, bir başka değişle engelleri kaldırırız” dedi. Tamer Özyurt, grup olarak sosyal sorumluluk çalışmalarının bundan böyle de devam edeceğini sözlerine ekledi.

2 Yorum Bulunuyor

  • 25 Ocak 2011 | Permalink |

    merhaba beni işitme engelliyim.. evi sahibi olmak istiyorum..

  • 13 Mart 2011 | Permalink |

    burdan cok guzel sheyleri okudum ve mutlu oldum.benim cocuk shu an konushamiyor chunki ozurlu ve iyi duyamadigi ichin.4 yashinda.Ben de Allahtan umudumu uzmeden dua ediyorum konushmaya bashlasin diye.ben cocugmu tek bashima buyutyorum.chalishmiyorum.cocugumu Turkiyeye goturmek isterdm o kreshlere.egitim almasi ichin tedavi almasi ichinde.shu an firsatim yok.kardeshimin evinde oturyorum cocugumla.benimde hayallerim var kendi evimiz olsa.cocugumda saglikli olsa inshallah.eger imkaniniz olsa bize de yardimci olsaniz cok sevinirdm.burda Kyrgyzistanda cocugma devlet yaklashik 20-30 dollar her ay veriyor ama bu para bir sheye yetmezki.sizlere onceden teshekur ederm ve saygilarimla Aida.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *