Online Reklamcılığın Standartları

İnternet ve hız hep birlikte kullanılan kelimeler. İnternetin dünya tarihinde en hızlı yayılan iletişim aracı olduğu bugün bir gerçek. Üstelik bu hız sadece kullanım penetrasyonuyla veya katlanarak artan bant genişliği ile sınırlı değil, internet aynı zamanda sunduğu olanakları en hızlı standartlaştıran mecra.

Örneğin 1996’da yani internet reklamlarının kullanılmaya başlamasından sadece 2 yıl sonra kurulan ve online reklamcılık alanında faaliyet gösteren 375 firmanın üyesi olduğu Interactive Advertising Bureau zengin medyanın kullanımı ile ilgili yol gösterici ilke ve kuralları yayınlıyor. Geniş kullanıcı araştırlarına dayanan bu ilkeler arasında banner formatları, dosya büyüklükleri, optimum animasyon süresi, kullanıcılar için çeşitli kontrollerin kullanılıp kullanılmayacağı, yazı tipi boyutları dahi yer alıyor. ABD’de online reklamları üreten %85 yayıncıların ve teknoloji geliştiricilerin büyük kısmı Türkiye’de de ofisini açan IAB’nin hazırladığı bu ilkelere uyuyor.

En çok ölçümlenen reklam mecrası

Elbette zengin medya standartlarının arkaasında kullanıcı ve reklam verenlerın ihtiyaçları yatıyor. Online reklamların başka hiçbir mecrada olmayan ölçülebilirlik sunması ise bu ihtiyaçların belirlenmesinde ve internetin en ideal reklam ortamı haline gelmesinde büyük rol oynuyor. Toplanan veriler sadece kullanıcıların reklam bannerlarına tıklama oranı veya web’de sörf alışkanlıkları ile sınırlı değil. Reklam ajansları ziyaret ediliyor, satış ekipleri ile görüşülüyor, kullanıcılar üzerinde laboratuvar testleri ve canlı testler gerçekleştiriliyor, tarihsel veriler analiz ediliyor ve tüm bunların sonucunda ne tür reklamların hangi durumda daha etkili olduğu belirleniyor. Laboratuvar testleri arasında kullanıcıları web sayfasında hangi noktalara baktıkları, belirli türden reklamları göz ardı etmeye yönelik bir reklam körlüğü oluşturup oluşturmadıkları da bulunuyor.

Kontrol artık kullanıcıda

IAB gibi kuruluşlar, tüketicinin ilgisini çekmek için öncelikle yaratıcılık üzerinde duruyorlar. Bugün web geliştiricileri, her tür zengin medya içeriğiyle reklam bannerları hazırlama olanağına sahipler. Üstelik teknoloji sürekli güncellediği araçlarla web geliştiricileri için daha da etkin bir çalışma ortamı oluşturuyor. İkinci vurgulanan nokta ise, kullanıcıyı rahatsız etmeden, ilgisini çekebilmek. Bu yüzden animasyonların süresinin 15 saniye ile sınırlı tutulması ve kullanıcıya mümkün olduğunca denetim verilmesi öneriliyor. Yapılan araştırmalar, bir reklam bannerı üzerinde daha çok kontrol sahibi olan kullanıcıların o reklamı daha çok benimsediğini gösteriyor. (Bir videoyu durdurmak veya hareket ettirmek, bannerın boyutunu değiştirebilmek, ses açma kapama vb…)

Daha ilgi çekici kampanyalar

Bir diğer araştırma ise reklam bannerlarının daha etikili olabilmesi için şirketlerin kullanıcıya mutlaka ilave şeyler sunması gerektiğini gösteriyor. İşte geleneksel medyaya oranla internet mecrasının bir diğer farkıda burda ortaya çıkıyor. Reklam bannerları salt marka bilinci oluşturmak için kullanılmıyor, aynı zamanda daha geniş bir içeriğe açılan bir kapı niteliğide görüyor. Bir reklam bannerını tıklayan kullanıcılar, şirketin ayrı bir websitesinde hazırlamış olduğu yararlı bilgilere ulaşabilir, bir oyunu oynayabilir, ödüllü yarışmalara katılabilirler. Kısacası şirketler reklam kampanyası programlarını çok daha hızlı ve etkili bir şekilde daha geniş bir tüketici kitlesine ulaştırabilirler. Üstelik bugün, yarışma ve oyun gibi uygulamalrı geliştirmek oldukça kolay.

Video tabanlı reklamlar yükselişte

Günümüzde geniş bant internet kullanımının artması ile reklam bannerlarında animasyonların yanı sıra videolarda sıkça kullanılmaya başlandı. Yapılan son araştırmların tümü video tabanlı reklam bannerlarının daha ilgi çektiğini ve daha etkili olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmaya göre internet kullanıcıların %80’inin internette video tabanlı bir bannerı izlediklerini ve bunların %52’sinin de videoyu izledikten sonra webüresinde bir eyleme geçtiklerini, %28’inin daha fazla bilgi edinmeye çalıştığını %16’sının ise reklamı yapılan ürün veya hizmeti satın aldığını açıklıyor.

Bugün reklamcılık dünyasına baktığınızda, online reklamcılığın sadece en ölçülebilir reklam mecrası olmakla kalmadığını en çok gelişen, teknolojiyi en çok destekleyen, hakkında en çok araştırma yapılan ve tüm bunların sonucunda tüketicinin ve reklam verenin ihtiyaçlarını gözeten reklam mecrası olduğu açıkca görülüyor. Bunun sonucunda tüketicilerin online reklamlara ilgisinin sürekli artıığını ise yine bir araştırmadan öğreniyoruz. Dijital pazarlama hizmetleri veren Eyeblaster firmasının 2008 yılı başında yaptığı araştırmada tüketicilerin yılbaşı döneminde online reklamlara çok daha sıcak bakmaya başladığını, reklam kampanyalarının geçmiş dönemlere oranla daha başarılı olduğunu ve tüketicilerin online reklamlarla daha çok etkileşime geçtiğini ve tıklama oranlarının %35 arttığını bildiriyor.

1 Yorum Bulunuyor

  • 09 Şubat 2009 | Permalink |

    İnternet reklamcılığında Google açık farkla önde gidiyor. Google büyüme ve genişleme çalışmalarına ara vermeyecek ve gittikçe daha da büyüyecektir.

    Google, yakın geleceğin en büyük ve en önemli reklam mecrası!

    Olabilir mi?

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *