Modern İç Mekan Tasarımının Geleneksel Tarzla Birleşimi ‘Bahia House’

Bahia House 10

Brezilya’nın önemli mimarlık şirketlerinden biri olan Studio mk27, Brezilya Salvador’da dış duvarları ahşap kafes panellerle çevrili bir ev projesi tasarladı…

Proje özellikle sıcak iklim şartlarına uygun olması açısından düşünülerek tasarlanmış. Geleneksel Brezilya yapı teknikleri evin her alanında kullanılmış ve yöreye ait malzemeler ise çatı ve tavanda ön plana çıkarılmış.

Bahia House 19

Bina etrafında kullanılan veranda sayesinde doğal bir havalandırma sistemi gerçekleştirilmiş. Bu veranda sayesinde sıcak havalarda, iç mekanın serinliği sağlanıyor.

Bahia House 2

Bahia House ekolojik bir evdir. Ancak teknolojik anlamda değil, kelimenin tam anlamıyla “sürdürülebilirlik” konusunda üstünde titizlikle durulan bir yapı olmuştur.

Bahia House 3

Bahia House, Brezilya mimarlık tarihinin tekrar keşfi ile eski bilgiler kullanılarak projenin tasarımı gerçekleştirilmiştir.

Bahia House 4

Bahia House’un kilden yapılan çatısı ve ahşam tavanı sayesinde iç mekanın serin olarak muhafaza edilebilmesi sağlanmıştır.

Bahia House 6

Yapının çevresinde kullanılan büyük panel sistemlerin Brezilya mimarisine girişi Arap kültüründen etkilenerek gerçekleşmiştir.

Bahia House 7

Bu ahşap panel sistemler iç mekan için büyük bir rahatlık sağlar. Bahian evleri kuzeydoğudan esen rüzgar sayesinde çapraz havalandırma sağlanarak sıcak günlerde dahi büyük bir serinlik yaratılır.

Bahia House 8

Yapının planı, çimlendirilmiş büyük ve içinde mango ağaçları bulunan bahçenin merkezinde yer almaktadır.

Bahia House 9

Proje: Bahia House
Yer: Salvador, Brezilya
Mimari: Studio mk27

Bahia House 16

Bahia House 17

Bahia House 15

Bahia House 20

Bahia House

6 Yorum Bulunuyor

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *