Mimarlık Adaylarının Dikkatine, “ARCHIPRIX-TR” Başlıyor!

mimarlık yarışması

Archiprix-TÜRKİYE 2012

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 18 yıldan bu yana düzenlenen ve ana sponsorluğunu Serra’nın üstlendiği Archiprix-TR 2012’ye başvurular 10 Eylül 2012’de tamamlanıyor…

İnşaat sektörünün önde gelen şirketi Seranit Yapı Grubu’nun yeni markası Serra’nın sponsorluğunda bu yıl 18’incisi düzenlenen Archiprix-TR yarışmasında sona yaklaşıldı. Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 18 yıldan bu yana düzenlenen Archiprix-TR için son başvuru tarihi 10 Eylül 2012 tarihinde.Mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişletmeyi hedefleyen Archiprix- TR, bu anlamda sektörde de beklenen ve takip edilen bir yarışma olarak dikkat çekiyor.

Yarışma kapsamında bu yıl Serra özel ödülünü kazanacak öğrenci, Archiprix yarışmalarını ilk düzenleyen ülke olan Hollanda’ya gerçekleştirilecek bir mimari geziye katılma şansı elde edecek. Yarışmada birinci olan proje 5 bin TL, ikinci 3 bin 500 TL, üçüncü ise 2 bin 500 TL ile ödüllendirilecek. Her biri 2 bin TL değerinde üç ayrı mansiyonun verileceği yarışmada, sürdürülebilirlik ödülü ise 2 bin 500 TL olarak belirlendi.

Bugüne kadar toplam 32 üniversiteden bine yakın öğrenciyi bir araya getiren yarışmaya katılmak için son başvurular 10 Eylül 2012 tarihinde alınıyor. Katılmak isteyenlerin yapmaları gereken tek şey; başvurularını bu tarihe kadar www.archiprixturkiye.org sitesine yüklemek olacak. Paftaların a3 çıktılarının ve aynı zamanda kayıtlı olduğu CDlerin ise postaya veya kargoya verilmiş olması gerekiyor. 2011–2012 akademik yılı, şubat ya da haziran dönemine ait bitirme projeleri ile katılmanın mümkün olduğu yarışma için başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıkları’ndan ya da www.archiprixturkiye.org adresinden temin edilebiliyor.

Archiprix-TR jürisinde, nitelikli eserleriyle tanınan mimarlar Gürhan Bakırküre, Selim Cengiç, Can Çinici ve Cem Sorguç’un yanısıra, ünlü bir Rock grubunun davulcusu, iflah olmaz kâşif ve Meksika’dan dünyaya açılan mimar Michel Rojkind de yer alacak. Geçen yılın birincilik ödülünü alan Gaye Bezircioğlu ise yedek üye olarak jüri değerlendirmelerine katkıda bulunacak. Geçen yıldan bu yana verilmeye başlanan Archiprix-TR Sürdürülebilirlik ödülünün seçiminde Altensis kurucu ortağı, yeşil bina danışmanı Berkay Somalı destek olacak.
kaynak:www.emlakkulisi.com

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *