Mimari Yapısındaki Farklılıklarıyla Gökdelen Şeklinde Hayvanat Bahçesi

Mimari tasarımı ile büyüleyen hayvanat bahçesi, bilinenin aksine hayvanları doğal bir ortamda ziyaretçiler ile buluşturuyor.

Tasarımdaki kusursuzluk sayesinde ziyaretçiler; timsahları sadece bir köprü üzerinden seyredebilecek. Maymunlar kafeslerin içine sıkıştırılmadan rahat ve özgür bir biçimde dolaşabilecek ve hayvanseverler de bu ortamda onlarla bulunabilecek. Ayrıca özel olarak tasarlanmış ve binanın en üst kısmında konumlanmış olan havuz da ise birbirinden güzel yunus balıkları bulunacak. Bu havuza güvenli bir birçimde dileyen konuklar girebilecek ve yunus balıkları ile aynı ortamda yüzebilecekler.

Binanın dışı inanılmaz bir su perdesi ile örtülü olarak düşünülmüş. Hayvanların her biri için binanın içinde ve dışında ortamlar tasarlanmış. Kademe kademe her hayvan için özel olanaklar sağlanmış. Bazı canlılar içinse binanın dış kısmına doğru balkon şeklinde bir bölüm de düşünülmüş.

Binanın dışında büyük bir görsel şölen sunan devasa şelale, büyük bir boru sistemi ile dönüşümlü olarak kullanılmaktadır. Çatıdan taşan su dinamik bir şelale görünümü yaratmaktadır. Bütün bina içinde bulunan hayvanların ihtiyaçlarına uygun bir biçimde planlanmıştır. Şelale, binanın içinde bulunan bitkiler, sıcaklık dereceleri ve balkonlar binanın içinde bulunan canlıların gereksinimlerine uygun bir biçimde düzenlenmiştir.

Yapının bir çok yerinde canlıları yakından görebilecek şekilde konumlandırılmış gözlem alanları kurulmuş. Ayrıca binanın tam merkezinde tüm katlara kadar ulaşabilen bir asansör de mevcut.

Konuyu Paylaş! Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş