Mekanar Mimarlik Gezisi: Londra Son Kayit 15 Nisan

mimarlık gezisi

İngiliz tarihçi Eric Hobsbawnm bugün bildiğimiz modern dünyanın kavramlarının ilk olarak İngiltere’de ortaya çıktığını söyler; toplu konut, kent planlaması, işçi sınıfı, burjuvazi, sermaye gibi…

İnsanlık tarihinin en büyük dönüşümü olan Sanayi Devrimi kısa bir dönem için bir tek ülkenin, Büyük Britanya’nın tarihi ile çakışmıştır. Bundan dolayı Londra dünyanın en erken modernleşen kenti olmuştur. İlk olmasından dolayı Londra modernleşmenin sorunlarının, başarı ve yanlışlarının görüldüğü, kurallarının belirlendiği ve kendine özgü coğrafyasının getirdiği istisnaların yaşandığı bir kent olarak günümüze ulaşmıştır. Kentin son 200 yıllık modern tarihinde bu sürecin tüm izlerini görmek mümkündür.

Mekanar Mekan Araştırmaları’nın ikinci kent gezisi bu nedenle Londra olarak seçilmiştir. Gezi esnasında kentin modern tarihinin izi sürülecek, kentsel planlama bölgeleri ve özgün mimari ürünler gezilecek, mimarlık – tasarım ofisleri, merkezleri ve okulları ziyaret edilecek ve Londra Mimarlık Festivali etkinlikleri izlenecektir.

Gezi Programı

17 Haziran Perşembe

londra_bp

Sabah Londra’ya uçuşun ardından, öğleden sonra RIBA ve AA School ziyaret edilecek, ardından dünyanın en büyük mühendislik firmalarından biri olan ARUP’da yetkili mühendis olarak çalışan Ozan Yalnız, mimarlık / mühendislik arasındaki ilişkiyi inceleyen bir sunum yapacaktır.

18 Haziran Cuma

westminster

Old City’nin batısında kalan ve hükümet binalarının ağırlıkta olduğu The West End & White Hall bölgesi ve ardından üst gelir grupları ve soylular için 19. yüzyılın başında planlanan Regent’s Park bölgesi gezilecek; Houses of Parliament, Westminester Hall ve Church, Trafalgar Square, National Gallery, Royal Opera Arcade, Regent’s Park Terraces görülecektir.

19 Haziran Cumartesi (özel otobüs ile)

millenium_dome

19. yüzyılın en büyük limanlarından olan Dockland 1980’ler ile büyük bir dönüşüm geçirmeye başlamış, kentin yeni iş merkezlerinden biri haline gelmiştir. Endüstri, ticaret, konut, eğlence programlarının iç içe geçtiği ve çağdaş pek çok yapının bulunduğu bu bölge gezilecek; Herzog & de Meuron, Rogers gibi çağdaş mimarların yapıları; 1990’ların en heyecan veren yapılarından biri olan Millenium Dome; ilginç bir konut denemesi olan Container City; Londra’yı su baskınlarından koruyan Thames Bariyerleri ziyaret edilecek ve gezi 1990’larda neoliberal politikalar ile şekillenen Canary Wharf bölgesi ile son bulacaktır.

20 Haziran Pazar

city_hall

Thames Nehri’nin güneyindeki South Bank bölgesi, Tower Bridge / City Hall noktasından başlayıp kentin en dikkat çekici imgelerinden biri olan London Eye’a ulaşan rota üzerinden gezilecek; bu iki nokta arasındaki çeşitli sanat ve kültür merkezleri (Tate Modern, National Theatre), kamu yapıları (City Hall), konutlar, Thames Nehri boyunca dizilen eski ve yeni köprüler (Millenium Bridge, Foster) görülecek ve gezi London Eye’dan kentin kuşbakışı manzarası ile son bulacaktır.

21 Haziran Pazartesi

dolphin_square

Sabah 200 yıllık bir süreçte toplu konutun evrimini görmek ve anlamak için 19. yüzyıl ve 20. yüzyılda yapılan toplu konut alanları; öğleden sonra ise Londra’nın en ünlü parkları olan Hyde Park ve Kensington Gardens gezilecek ve Portar’ın (2004) mimarı olduğu Princess Di Memorial ziyaret edilecektir.

22 Haziran Salı

swiss_re

Thames nehrinin kuzeyindeki eski kent bölgesi gezilecek (Old City); Londra’ya özgü yarı kamusal ya da özel bahçeler etrafında gelişen toplu konut alanları, 19. yüzyıl pazar alanları, önemli katedraller (St. Paul Katedrali), II. Dünya Savaşı sonrası konut alanları (Barbican Estates), Rogers’ın Lloyds ve Foster’ın Swiss Re binaları görülecek; Zaha Hadid Architects ziyaret edilecektir.

23 Haziran Çarşamba
Serbest gün ve akşam İstanbul’a dönüş

Katılım Bilgileri ve Gezi Ücreti

Tarih: 17 – 23 Haziran 2010 (7 gün, 6 gece)
Kontenjan: 30 kişi
Başvuru tarihleri: 5 Mart – 15 Nisan arası

Gezi ücreti:
Tek kişilik oda fiyatı 1100 GBP
İki kişilik odada bir kişi fiyatı 940 GBP

Not: Tek kişilik oda katılımında, benzer bir talep olması durumunda, iki kişilik odada kalmak isteyen katılımcılar arasında eşleme yapılır. Ancak bu kişilerin ilk ödemeyi yine tek kişi üzerinden yapması gerekmektedir. Eşleme yapıldığı taktirde iki kişilik oda fiyatı üzerinden kalan ödeme alınacaktır.

Ödeme şekli: Kayıt esnasında %50, 5 Mayıs’a kadar geri kalan %50

Fiyata dahil olan servisler:
İstanbul – Londra – İstanbul British Airways ile uçuş bileti (Gidiş BA 675 sefer sayılı uçak ile saat 08:50’de; dönüş BA 680 sefer sayılı uçak ile 17:25’de)
Havalimanı vergileri
Londra Heathrow Havalimanı – Otel – Heathrow Havalimanı transferi
Londra merkezde 3 yıldızlı otelde 6 gece konaklama + kahvaltı (The President Hotel)
Dockland gezisi için 09:00 – 17:30 arasında özel otobüs gezisi

Fiyata dahil olmayan servisler:
Anadolu şehirlerinden geziye katılacak kişilerin İstanbul’a ulaşımı
Otellerde yapılacak özel harcamalar (minibar, telefon, kuru temizleme gibi)
Öğle ve akşam yemekleri
Toplu taşıma araç ücretleri
Müze ve benzeri giriş ücretleri
Uçaklarda fazla bagaj ücreti
İngiltere vize ücreti (170 TL)
Yurtdışı çıkış fonu (15 TL)

Not: İngiltere vize başvurularını sadece şahsi olarak kabul etmektedir. Bu nedenle katılımcıların vizelerini kendileri almaları gerekmektedir. Baytravel tarafından kendilerine ücretsiz vize danışmanlık hizmeti verilecektir.

1 Yorum Bulunuyor

  • 02 Ağustos 2010 | Permalink |

    Süper bir seyhat olur inşallah ileryelen zamanlarda tekrarlanırda bizlerde katılabiliriz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *