Kusursuz Mimari Tasarıma Sahip Cocoon Binası

Cocoon harika bir göl ve dağ manzarasına hakim Zürih’in Seefeld bölgesinde yer alan bir tepede konumlanıyor. Paslanmaz çelik ağ ile örülü olan bina görsel mahremiyet ve ölçülü zarifliği birleştirerek güçlü ve hatasız görüntü yaratıyor. Bu güçlü ve bağımsız bina yenilikçi iç mekan ve çevresiyle etkileşim konseptine sahip. Böylelikle çeşitli çalışma ve kullanım alanları sağlıyor. Spiral kütlesi ile Cocoon başarılı bir mekansal yapılandırma ve benzersiz bir düzende çalışma ortamına sahip bir çeşit “iletişim peyzajı” olarak tasarlanmış. Kademeli ve yukarı doğru kıvrılan bölüm sıramaları da iç mekana karakter kazandırıyor.

Tüm mekanlar ışık dolu merkez atriyum etrafında zrifçe yükselen bir rampa boyunca düzenlenmiş. Mekan planlama konsepti bölümlenmeyle yatay katlara dağılıyor.İletişimi engelleyen etmenlerin elenmesiyle etkileşim ve işbirliğine olanak sağlayan benzersiz bir mekan deneyimi ve çalışma ortamı yaratılmış. Spiralin her dönüşüyle beraber elipsler genişlerken, gökyüzü açıklığı çekici bir manzarayla açılıyor.

Cephe asambajı tüm kompozisyona bilinçlice incelik ve sofistike bir not kazandırıyor. Paslanmaz çelik ağdan oluşan perde genişleyen spiral boyunca zarifçe yukarı doğru kıvrılıyor. Cocoon iklimlendirme için çevre dostu hava-kaynaklı ısı pompa sistemi kullanıyor.

Konum: Zürih
Mimar: Camenzind Evolution Architecture
Proje Ekibi: Stefan Camenzind
Kat Alanı:
1.900 m²

1 Yorum Bulunuyor

  • 13 Haziran 2012 | Permalink |

    Kardeş Sen Ne Yaptın ya ?
    Azıcık insan olun.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *