“Konut Alacakların Dikkatine” !

konut alacaklar

Ayağınızı Yorganınıza Göre Uzatın

Konut kredisi kullanacakların bütçelerini çok iyi bilmeleri gerekiyor. Yaşam kalitelerini düşürmeyecek şekilde borçlanmaları lazım. Projenin güzelliğine kapılıp ödeyemeyecekleri borcun altına girmemelidirler.

Nereden ev alıcaklarsa alsınlar mutlaka tapu kayıtlarına bakmalı ve belediyeden onaylı projeyi incelemelidirler. Belediyedeki imarla proje uyum sağlıyor mu, sağlamıyor mu ? Buna bakınmalıdır. Çok biliyorum diyen insanlar Esenyurt’ta yanıldılar. Orada ciddi imar sorunları vardı gözden kaçırmış oldular. Bazen ilçe belediyesinden de bakmak yeterli olmayabiliyor. Büyükşehirden de bakmaları gerekebiliyor. Büyükşehir’inde yetkisinde olan şeyler var. Mesela yükseklik gibi. Yönetim Planı konut alırken size imzalattırılıyor. Yönetim planı konutun anayasası gibidir. Aidat, ortak alanların kullanımı gibi soruların cevapları vardır. Tapuda konutu satın alırken yönetim planını da kabul etmiş olursunuz. Bu yüzden önceden yönetim planını incelemek hatta inceletmek gerekir.

Konut alacak kişinin kendisine şu soruyu sorması gerekiyor; ben bu evi ne için alıyorum ? Yatırım için mi ? Oturmak için mi ? Eğer oturmak için alıyorsa tabiki işine, çocuklarının okuluna yakın bir yeri tercih etmelerinde fayda var. Burada kar etmeyi fazla düşünmemelidir. Rahat ve huzurlu yaşayacağı bir yer tercih etmelidir. Yatırım için alıyorsa şehir merkezine yakın yerlerden ev almalarını öneriyoruz. Eski yada yeni hiç fark etmez. Hepsi çok değerlenecek. Özellikle metrobüse veya metro gibi yakın hatlar üzerinde ve yine toplu taşıma araçlarına yakın yerler prim potansiyeli taşıyan lokasyonların başında geliyor. Bunlar sizi doğru olarak yönelendirecek cevaplardır.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *