Koleksiyon/TSMD Mimarları Ağırlıyor 4

Koleksiyon/TSMD Mimarları Ağırlıyor 4

Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya’nın uzun soluklu ortak çalışması ‘Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor’ sergilerinin dördüncüsü CAG AW Mimarlık Bürosu mimari proje sergisi 8 Haziran 2011 tarihinde Koleksiyon Ankara Merkezinde açılıyor…

Geleneksel anlamda bir ofisin ötesinde, mimarlık, tasarım ve yayın alanında farklı projelerin yer aldığı bir üretim ortamı olan CAG Mimarlık Atölyesi, projelerinin çoğunu ODTÜ döner sermaye işletmesi aracılığı ile gerçekleştiren Celal Abdi Güzer tarafından kurulmuştur. Atölye; mimarlık ve tasarımla ilgili araştırma yapmayı, proje konuları özelinde farklılaşan tasarımcı ve uzmanları bir araya getirmeyi, akademik birikim ile uygulama alanını eleştirel bir kültür ve üretim ortamında buluşturmayı ve proje üretimini amaçlamaktadır.

1960 yılında Ankara’da doğan ve Mimarlık eğitimini 1982 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde tamamlayan C. Abdi Güzer, bir süre İngiliz Hükümeti bursu ile Newcastle Upon Tyne Üniversitesi’nde “Mimarlıkta Eleştiri” üzerine çalışmalar yaptı, aynı konuda ODTÜ’den doktora derecesini aldı. Doç. Dr. Abdi Güzer halen ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde mimarlık eleştirisi üzerine ders vermekte ve 4. sınıf tasarım stüdyosu yöneticiliği yapmaktadır. ODTÜ Mimarlık Bölüm Başkan Yardımcılığı, Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, ve Mimarlar Derneği 1927 Başkanlığı ve Genel Sekreterliği yapmıştır. Mimari proje yarışmalarında çeşitli jüri üyeliklerinin yanısıra, üçü birincilik olmak üzere çok sayıda ödül ve mansiyon kazanan Güzer’in farklı coğrafyalarda ve farklı konularda uygulanmış projeleri bulunmaktadır. Bunların arasında tasarımını ve kurucu başkanlığını yaptığı MATPUM yapısı 2008 yılında son beş yılın yapıları arasında yapılan değerlendirmede YEM tasarım ödülünü kazanmıştır. Güzer’in araştırma konuları arasında Mimarlık Eleştirisi’nin yanısıra Yakın Dönem Mimarlık Kavram ve Uygulamaları, Eğitim Yapıları, Konut ve Toplu Konut Yapıları, Kentsel Tasarım ve Kentsel Yenileme Projeleri, Yapılarda Çevre Duyarlılığı ve Sürdürülebilirlik gibi konular yer almaktadır.

Sergi açılışı: 2011 Çarşamba 18.30 – 21.00
Yer: Koleksiyon Ankara Merkezi, Binnaz Sok. No:2/ A Kavaklıdere /
Ankara Tel: 0312 467 71 00
Sergi 8 Haziran – 2 Temmuz 2011 tarihleri arasında gezilebilir.

SERGİDE YER ALACAK PROJELER

Mersin Kültür ve Kongre Merkezi / Mersin

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma Merkezi MATPUM / Ankara

Malatya İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi / Malatya

Malatya İnönü Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu / Malatya

Batman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi / Batman

Malatya İnönü Üniversitesi Dörtlü Amfi / Malatya

Kazakistan Milli Kütüphanesi / Astana

Planetarium ve Teknoloji Müzesi / Gaziantep

Zeugma Müzesi / Gaziantep

Fenerbahçe Arena / İstanbul

Nesibe Aydın Okulları / Ankara

Al-Fateh Üniversitesi Anıt Kapı / Tripoli

Adolis Konutları / Ankara

Çok işlevli Merkez / Dubai

THE DOME / İstanbul

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *