Katar’da Göz Kamaştıran Stad Projeleri

Çölde Bir Vaha

FIFA’nın büyük bir sürpriz yaparak 2022 Dünya Kupası finallerinin ev sahipliğini verdiği Katar, göz boyayan stat projeleriyle dikkati çekti.

BU PROJE 2019’DA BİTECEK

89 bin seyirci kapasiteli, etrafı suyla çevrili, klimalı The Doha Port Stadyumu‘nun 2019 yılında tamamlanması planlanıyor. Katar, 9 yeni stadyumun inşası ile 3 stadyumun yenilenmesi için 4 milyar dolarlık bir bütçe ayırma sözü vermişti. Katar‘ın yazın 50 dereceye kadar çıkan sıcaklara karşın, klimalı ve 5 yıldızlı stat projeleri göz kamaştırıyor.

RUSLAR İNGİLTERE’Yİ ELEDİ

FIFA, Dünya Kupası’nın 2018’de Rusya’da, 2022’de de Katar‘da düzenleneceğini açıkladı. İsviçre’nin Zürih kentinde toplanan FIFA İcra Komitesi’nin oylamasında, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’in de aralarında bulunduğu 22 üye oy kullandı.

Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası‘nın ev sahipliği için Hollanda/Belçika (ortak), İspanya/Portekiz (ortak) ve İngiltere diğer adaylardı. Oylamada ev sahibi seçilen Rusya, kapasitesi 10 bin kişi daha artırılabilecek 80 bin kapasiteli Luzhniki Stadı’nı ana tesis olarak kullanmayı planlıyor. Bunun yanında 62 bin seyirci kapasiteli Kirov Stadı‘nın da yapımı sürüyor.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *