“İzmir Manhattan Projesi”ne Meclisten Onay Çıktı

İzmir Manhattan Projesi

Büyükşehir Belediye Meclisi, Liman’dan Turan’a kadar olan 471 hektarlık alanın, Konak’ta kalan 315 hektarlık bölümünde yüksek yapılaşmanın önünü açtı…

Alsancak liman gerisinden başlayıp, Bayraklı Turan’a kadar olan 471 hektarlık alanı kapsayan yeni kent merkezinin, Konak sınırlarında kalan 1000 ölçekli uygulama imar planları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Yeni kent merkezi, öngörülen yapılaşması ile Amerikanın gökdelenleri ile ünlü Newyork’un Manhattan bölgesine benzeyecek. Daha önce iki kez mahkeme kararı ile iptal edilmesinin ardından geçen Mart ayında Konak Belediye Meclisi’nce onaylanan ve bölgenin 315 hektarlık bölümünü kapsayan uygulama imar planı, AK Partili ve CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Böylece bölgeye yaklaşık 50 milyar dolarlık yatırım öngören yatırımcının da önü 8 yıllık bir aradan sonra açıldı.

Ne Değişecek

Kuzeyde Liman Caddesi ile Çınarlı adliyeye kadar sahil kesimi, batıda Alsancak Garı’yla noktalanan demiryolu, güneyde Yenişehir, doğuda ise Bornova sınırına kadar uzanan bölgede gerçekleştirilecek proje ile İzmir’de yeni bir yaşam merkezi oluşturulacak. Bölge, yüksek yapılaşmaya açılacak. Yüksek yapılar beraberinde yeni iş imkanları da sağlayacak ve bölgeye yapılacak yatırımlar İzmir’in gelişmesinde lokomotif etkisi yapacak. Yeni Kent Merkezi’nin planlarını, İş Bankası Gayrimenkul Ortaklığı, Vakıflar Bankası, Rönans Yatırımcılık, Ahmet Zorlu, Özgörkey, Nail Özkardeş, Tariş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Vadeli İşlemler Borsası, Hollandalı ve Kuveytli iki büyük yatırım şirketi gibi birçok yerli ve yabancı yatırımcı bekliyordu. Aralarında İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Yüksel Çakmur’un da bulunduğu 12 kişi, ‘Yeni Kent Merkezi’ projesinin 1/1000 ölçekli uygulama imar planının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle dava açmıştı. Mahkeme, planın yürütmesini durdurmuştu. Büyükşehir, mahkemenin iptal gerekçelerini de dikkate alarak 471 hektarlık alanın tamamında zemin etüdlerini yaptırmıştı. Değerleri plana işledi ve eski planın esasına bağlı kalarak yeniden 5 bin ölçekli nazım imar planlarını hazırladı. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında bu planlar Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

Yatırımcılar ne dedi?

Kavuklar Grubu Başkanı Abdullah Kavuk

Bölgede yatırım yapmak istiyoruz. Gözlerimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çevrildi. Bu bölgenin imar sorununun çözülmesi İzmir’in önünü açacak. İzmir’de başta inşaat sektörü olmak üzere birçok sektörde işler ikiye, üçe katlanacak. Bu bölge, arsa sıkıntısını da bir süre sona erdirecek. Grup olarak o bölgede yerimiz yok ama sorunun çözülmesi ile yatırım kararı alabiliriz. Uygun bir arsa olması halinde de kente güzel bir eser kazandırmak isteriz.

Rönesans Alışveriş Merkezleri Ege Koordinatörü Ahmet Tunç Duygun

Sadece biz değil ülkenin önde gelen büyük yatırımcıları da bu bölgede sağlıklı bir plan bekliyor. Yatırımcılar İzmir’de Manhattan’ı yaratmak için projeleri hazırladılar, arsalarını aldılar. Zemin etüdleri ile ilgili olarak itiraz edildi. Bizce bölgenin sağlıklı gelişimi için zemin etüdü çok önemli. Şimdi bu süreç de tamamlandı. Bizimle birlikte birçok yatırımcı buraya milyonlarca dolarlık yatırım gerçekleştirecek. Biz Tefken ortaklığı ile 60 bin metrekare alanda recidence, ofis ve alışveriş merkezlerinden oluşan bir proje uygulayacağız. Toplam yatırım bedelimiz 500 milyon doları bulacak. 1 yıl içinde temel atmak istiyoruz.

Megapol Grup Başkanı Selim Gökdemir

Bu bölge şu anda İzmir için en önemli yatırım alanı. Sadece yerli yatırımcılar değil, uluslararası firmalar da bu bölgeyi yakından takip ediyor. İzmir ekonomisinin de çıkışı burada. Yatırımcıların projeleri hazır. Bizim bu bölgede toplam 230 bin metrekare alanda 3 projemiz var. Toplam yatırım tutarımız 500 milyon doları bulacak. Diğer yatırımların da start alması ile birlikte İzmir ekonomisinde büyük bir rahatlama olacak. Yüzlerce kişiye de iş imkanı yaratılacak.

Folkart Genel Müdürü Mesut Sancak

Bu bölgedeki sıkıntı İzmir için büyük bir sorundu. Bu sorunun çözülmesi ile projesi hazır 20 inşaat hemen başlayacak. Sadece İzmirli yatırımcılar değil, ulusal ve uluslararası yatırımcılar da bu bölgeyi yakından takip ediyor. İnşaatların başlaması ile birlikte en az 10 bin kişi iş sahibi olacak. Milyarlarca dolarlık yatırım gerçekleştirilecek. Biz de bu bölgede yatırım yapmak istiyoruz. Bu bölge İzmir’in ofis sorununu da çözecek ve Alsancak’taki trafik yükünü de hafifletecektir.

Eskidji Gayrimenkul İzmir Bölge Ortağı Ali Erten

Bu bölge nitelikli arsa sorununu çözecek. İzmir için bir sıçrama tahtası olacak. Birkaç yıl içinde bu bölgede 2-3 milyar dolarlık yatırım olacaktır. İzmir ve İzmir dışından da yatırımcı ilgisi oldukça yoğun. Kentte bu bölgenin de zaten alternatifi yok. Buradaki yatırımlar İzmir’in de çehresini değiştirecek.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu

Biz 2 yıldır buradaki imar durumunun belirginleşmesini bekliyorduk. Bunun yanında İnciraltı’ndaki imar planı da biran önce yapılmalı. İzmir’in önünün açılması için bu şart. İstanbul’da zaten bu tip projeleri hayata geçirecek yer konusunda sıkıntı var. İzmir’de böyle bir bölge yaratılması İzmir dışındaki yatırımcıları da buraya çekecektir. İnşaat sektörü 300 iş kolu ile bağlantılı. Buradaki projelerin yapımına başlanması bu işkollarını harekete geçirecektir.

Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan

İzmir’in bu tür planlamaya ihtiyacı var. Bu planlama İzmir’de yeni projelerin hayata geçmesini sağlayacak. Kentin gelişmesine büyük bir ivme kazandıracak. İzmir ne yazık ki son yıllarda yerinde sayıyor. Biz bu planın kısa sürede netleşmesini bekliyoruz. Bu plan bütün İzmirlileri ilgilendiriyor. Kamuoyunda tartışıldıktan sonra yürürlüğe girmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Planın devreye girmesi ile birçok yatırım gerçekleşecek.

Konuyu Paylaş! Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş