İyi Mimari Kapışılıyor!

İyi Mimari Kapışılıyor!

Ev almaya karar verenlerin tercihlerinde etken unsurlara, projenin mimarisi de katılmaya başladı. İhtiyaçlar sebebiyle sürekli boyut değiştiren konutun yeni kriteri de ‘mimari’…

Mimariyle sanatı buluşturan proje: Dumankaya Modern

Dumankaya Modern, bloklar arasında gizlenen avlular ve her katı farklı tasarıma sahip bloklarıyla şaşırtıcı bir mimariye sahip. Dumankaya, inşaatı sanat ile birleştiren ve gündelik hayata katan ilk firma olarak nitelendiriliyor. Bahçeşehir’de inşa edilen projede Heykeltıraş Mehmet Aksoy, mimar Bünyamin Derman, iç mimar Atilla Kuzu, peyzaj mimarı Başak Taş ve ışık tasarımcısı Nergiz Arifoğlu ile birlikte çalışıldı. Heykeltıraş Mehmet Aksoy, heykelleriyle sanatını kattığı bu çalışma için “Çocuklar heykelle büyüsün, hatıralarında heykel olsun istedim. Heykel, hiç de soyut bir çalışma değildir. Hayatın tam kalbindedir, içindedir. Dumankaya Modern’de heykel sanatının günlük yaşama damgasını vuruyor. Çocuklar heykelle büyüyor” diyor. Projenin mimarı Bünyamin Derman, sanatı, sıra dışı çizgiler, meydan ve avlularla da projeye taşıdıklarını belirtirken, iç mimar Atilla Kuzu, mekan ve eşya arasında dinamik ilişkiler bütünü kurmak istediklerini söylüyor. Peyzaj mimarı Başak Taş ise peyzajı kat kat yükselttiklerini ve boyutlandırdıklarını ifade ederken, ışık tasarımcısı Nergiz Arifoğlu da ışık tasarımını ve beyazı hayatın doğal bir uzantısı olarak ele aldıklarını söylüyor.

Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya

“Şuan satışta olan Dumankaya Modern, Dumankaya İkon, Dumankaya Flex Kurtköy, Dumankaya Dizayn ve Adres Lobi projelerimizde satışlarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” diyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya, “Anadolu yakasında gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmekte olduğumuz sayısız projeden sonra Avrupa Yakasında başladığımız Dumankaya Modern projemize ise ilgili oldukça büyük” diyor ve ekliyor: “Dumankaya olarak “Kente kimlik katan yaşam alanları kazandırmak” misyonuyla nitelikli ve özgün projeler üretirken bunları kendi kategorilerinde ulaşılabilir fiyatlarla sunmayı ilke edindik. Uygun ödeme planlarıyla yuva sahibi olmak isteyenlere önemli avantajlar sağlayan şirketinizin son yıllarda başlattığı ya da yapımı devam eden projeleri daha tamamlanmadan değerlerini katlamıştır.” Şirketin vizyonunu ve buna bağlı olarak yatırımlarımlarını Türkiye’nin en çok tercih edilen 5 yaşam alanı geliştiricilerinden biri olmak üzerine kurguladıklarını ifade eden Dumankaya, “Bu nedenle insanların huzur ve mutluluk içinde yaşaması, yaşadığı yerden keyif alması ve Dumankaya markasını büyütmek bizim için en önemli unsur” diyor ve ekliyor: “Dumankaya Modern özelinde konuşacak olursak eğer proje modern olmasının yanı sıra gelenekseli de içinde barındıran özgün bir tasarım oldu. Unutulan bahçe keyfi ve balkon sefası gibi geleneksel öğeler Dumankaya Modern’de her daire için yeniden hayata geçiyor. Bu da İstanbul gibi metropolde yaşayan insanlar için ilgi çekici oldu ve projeye olan talebi arttırdı. Mimar Bünyamin Derman tarafından tasarlanan Dumankaya Modern projesinin sıra dışı mimarisi, tasarımı ve sanat boyutuyla dikkat çektiğini söyleyen Dumankaya, “Proje geleneksel mimarimizin vazgeçilmez avluları, sokakları ve meydanları farklı bir konsept ile tasarlandı” diyor.

Baş döndüren proje: DAP Burgu Kule

Dap Yapı, Dubai Şeyhi El Maktum’un Levent’teki İETT arazisine gerçekleştirmeyi planladığı ancak açılan imar davaları nedeniyle başlayamadığı Burgu Kuleler projesinin bir benzerini Maltepe’de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Maltepe’de Dubai kulelerinden esinlenerek ‘yelken’ şeklinde tasarlanan Dragos Royal Towers ve ‘kraliyet’ konseptli Dap Royal Center’ı satışa çıkaran Dap Yapı, şimdi de aynı bölgede ‘burgu’ şeklindeki binalar için kolları sıvadı. Mimar Barbaros Sağdıç tarafından tasarlanan ve su konsepti bulunan ‘Dap Burgu’da açılır kapanır havuz ve helikopter pisti bulunacak. Sahile 1 km, Marmaray metro istasyonuna 50 m, deniz otobüsüne ve Adalet Sarayı’na 5 dakika, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 10 dakika mesafede yer alan proje, Adalar manzaralı olarak tasarlanıyor.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz

“Daima orijinal tasarımları olan, gelecek nesillere kalacak ve değerini uzun yıllar boyunca koruyacak binalar inşa etmek istedim” diyen Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Maltepe’de inşaatına başladığımız DAP BURGU, bizim 12. projemiz. Ürettiğimiz tüm diğer projeler gibi önce benim zihnimde şekillendi, sonra da işinin ehli mimarlar tarafından çizilerek hayata geçirildi” diyor ve ekliyor: “DAP BURGU’yu hayata geçirmeden önce, yani henüz zihnimdeki tasarım sürecinde, öyle çarpıcı bir mimari kullanalım ki, daha önce hiç denenmemiş olsun, şaşırtsın ve heyecanlandırsın istedim. İçimden, bu kez insanların sadece durup bakmasıyla yetinmeyelim, bakanların başını döndürelim diye geçirdim. Nitekim, standardın dışında, sektöre yön verecek ve örnek teşkil edecek bir eser yarattık. Minik kum tanelerinden sanat eserleri üretiyoruz. Projelerimiz şehrin çehresini değiştiriyor, güzelleşmesine katkıda bulunuyor.”

Tüm projelerimizin yakınındaki binalardan kolaylıkla ayırt edildiğini hatta bazen tarif unsuru olarak dahi kullanıldığını söyleyen Yılmaz, “İnsanlar, “yelkene benzeyen kuleleri geçtikten hemen sonra” şeklinde yön belirtiyorlar. Bir projenin böyle tanınması bizleri olsa olsa sevindirir. İz bırakan, zihinlerde yer eden tasarımlar üretmek elbette ki mutluluk kaynağımız” diyor ve ekliyor: “Biz standart konut üretmiyoruz; butik imalat yapıyoruz. Projelerimizin tasarımı ve üretimi uzun zamanlar gerektiriyor. Bu yöntemle zaten binlerce konut üretilemez. İstanbul’un silüetini bir mücevher kutusu gibi düşünürsek, kutunun en değerli parçası diye kenara ayırdığınız mutlaka bir DAP YAPI projesidir! Geliştirdiği her projeyle fark yaratmak DAP YAPI’nın vazgeçilmezidir. Fark yaratmak için kolay göze alınamayacak yöntemleri bile cesaretle benimseyerek hayata geçiriyoruz. Her katın, hatta her dairenin diğerinden farklı üretildiği projelerimizde sadece dış cephe değil iç mekanlar da tıpkı bir mücevher gibi işleniyor. Maltepe’de inşaatına başladığımız DAP BURGU ile yine mimarinin sınırlarını zorladık. Baş döndürecek, mimaride bir landmark (dönüm noktası) olarak anılacak bir eser niteliği taşısın istedik. Lokasyonu, manzarası, görünümü, kalitesi ve en önemlisi artık rüştünü ispat etmiş DAP markasıyla, mücevher niteliğinde ayrıcalıklı bir dünya sunuyoruz.” Projelerinin, çirkin yapılaşmanın, çarpık zihniyetle inşa edilen binaların yanında bir tablo gibi durduğunu söyleyen Yılmaz, “Cesur ve yenilikçi bir yaklaşımla planlanır, üstün mühendislik çözümleriyle hayata geçirilir. Dünyaca tanınmış mimar ve mühendislerin imzasını taşıyan, yerli ve yabancı uzmanların katkılarıyla şekillenen binalarımız, içinde yaşayanlara maksimum konfor sunar. İnşaatlarımızı daima söz verdiğimiz tarihten önce teslim ettiğimiz ve çağın en modern tekniklerini kullanarak ürettiğimiz için projemizin daha şimdiden yüksek bir ön talep gördüğünü söyleyebilirim” diyor.

İnşaat sektörünün Avrupa Yakası’nda Levent-Maslak hattı denilen bölgede yoğunlaşıp, ard arda yükselen binalar üretmesi bir başlangıç süreciydi; bugün Anadolu Yakası’nda da benzer bir gelişim izleniyor. Halen devam eden ve önümüzdeki süreçte hayata geçireceğimiz projeler tamamlandığında Kartal-Maltepe bölgesine toplam 14 kule kazandırmış olacağız.
Söz konusu bölgede yatırım yapmaya devam ediyoruz. DAP BURGU’yu Maltepe’de, bir yanıyla Adalar’ın muhteşem deniz manzarasını kucaklayan, diğer yandan Bağdat Caddesi ve Ataşehir’in canlılığını yakalayan bir proje olarak konumlandırdık.

Dünyanın en iyi mimari projesi: Varyap Meridian

İstanbul’un hızla gelişen ve yeni finans merkezi Batı Ataşehir’de inşa edilen Varyap Meridian, içinde doğduğu İstanbul şehrinin Boğaziçi’nden, batıda Prens Adaları’na, güneyde Marmara Denizi’ne kadar uzanan panoramik manzarası ile öne çıkıyor. Tasarım aşamasında alınan önlemler, çevreci malzeme seçimi, atık yönetimi ve elektriğin bir kısmının rüzgar ve güneşten enerjisinden yararlanılarak üretilmesi ile Varyap Meridian’da, yüzde 40’a varan enerji ve su tasarrufu hedefleniyor. Proje, bu yanıyla, sakinlerine yüksek konforun yanı sıra minimum tüketim maliyeti sağlıyor. Projeyi yeşil bina sınıfına alan en önemli detayların başında ise atık maliyetlerinin yüzde 50 – 90 arasında, CO2 salınımının yüzde 35 oranında azaltılması ve su harcamalarında yüzde 30 oranında tasarruf sağlaması yer alıyor. İstanbul’un zengin kültürel yapısından esinlenen Varyap ve RMJM tasarım ekibi, Varyap Meridian’ı planlama ve sürdürülebilirliğe yaklaşımında yenilikçi, İstanbul’un şehir manzarasıyla bütünleşmesinde organik ikonik bir kompleks olarak tasarladı. Tasarım ekibi İstanbul’a çok sayıda ziyarette bulunarak Varyap Meridian tasarımı için ilham almak üzere binaları gezip fotoğrafladı.

Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş

Varyap Meridian projesi, mimaride mükemmeliyet geleneğini devam ettirerek, sürdürülebilir ticari tasarım konusunda yeni bir sektör standardı oluşturmayı vaat etmektedir” diyen Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, “İstanbul’un tarihi yarımadasına ve siluetine gönderme yapan bu eşsiz tasarım, teknolojik alt ve üst yapısıyla da İstanbul’un en seçkin gayrimenkul projesi ve markasıdır” diyor ve ekliyor: “2 yılda uluslararası 10 ödüle değer görülen Varyap Meridian son olarak Gayrimenkul Oskarları olarak bilinen International Property Awards 2010’da ‘Dünyanın En İyi Mimari Projesi’ seçilmiştir.” Varyap Meridian projesinde geçen yılın aynı dönemine göre satışlarda yüzde 50 oranda artış olduğunu kaydeden Varlıbaş, bu artışta özellikle Varyap Meridian projesinin fiziki olarak tamamlanma aşamasına gelmesiyle projenin mimari güzelliği ve silüetinin ortaya çıkmasının etkili olduğunu düşünüyor. “Biz her projemizde kendimizle yarışma, kendimizi aşma gayreti içerisindeyiz” diyen Varlıbaş, bu nedenle de dünyanın konuştuğu bir projeye imza attıklarını söylüyor ve ekliyor: “Bu düşünce ile hareket etmiyor olsaydık, birbirini tekrar eden, çirkin yapılar ortaya çıkacaktı. Potansiyel müşterilerin artık projenin mimari özelliklerini de dikkate aldığı satış tecrübemiz ile sabittir. Müşterilerimizi satın almaya yönlendiren en önemli unsurlardan biri de projemizin mimari özellikleri ve farklılığıdır.

Kaynak: Hurriyet Emlak

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *