İstanbul’a 2 Milyar Dolarlık Sağlık Kenti!

Finans ve turizm kenti olma yolunda ilerleyen İstanbul’a 2 milyar dolarlık sağlık ünitesi kuruluyor…

Dünyanın en büyük çocuk sağlığı ünitesinin de olacağı sağlık kompleksinin ilk adımı atıldı. Master planı hazırlanan tesisi Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile iki yabancı yatırım şirketinin ortaklığıyla inşa edilecek. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Başakşehir civarında yapılması planlanan tesisi, Hollanda’nın başkenti Amsterdam merkezli Bio City Development Company ile Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kenti merkezli yatırım şirketi Lyrical Partners‘la birlikte gerçekleştirecek.

500 MİLYONA HİTAP EDECEK

Dünyanın birçok ülkesinde Çin’den Dubai’ye gelişmekte olan ülkelerde sağlık projelerine imza atan Bio City Development Company‘nin Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Raphael Levey, Bio City İstanbul adı verilen kompleksin Türkiye’deki ilk biyomedikal araştırma parkı olduğunu ve Avrupa’daki bu konuda en büyük tesislerden biri olduğunu belirtti. Projenin finansman master planının tamamlandığını kaydeden Levey, finansman konusunda da tahvil ihracının yapılacağını söyledi.

2.2 MİLYON METREKARE

2 milyon 200 bin metrekarelik alana kurulması planlanan tesiste inşaat alanı ise 748 bin metrekare olacak. Uzay mimarisini aratmayacak şekilde tasarlanacak tesisin ana merkezinde araştırma ve geliştirme birimi, teşhis ve tedavi ünitesi, yer alacak.

İlaç şirketlerine yönelik Ar-Ge departmanlarının da yer alması planlanan projede sağlık eğitimine yönelik fakülte binaları ve okulların da yer alması planlanıyor.

Kaynak: Sabah

1 Yorum Bulunuyor

  • 12 Nisan 2012 | Permalink |

    konu proje alanı; kayabaşı resneli çiftliği…

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *