İSTANBUL SAPPHIRE Tabanoğlu Mimarlık

Kentin “iş yönetimi” merkezi Büyükdere Caddesi’nde yükselen, bir konut, alışveriş ve eğlence merkezi projesi olan İstanbul Sapphire, çevresindeki yüksek yapılanmaya uyumlu, İstanbul’un Maslak bölgesindeki en yüksek binalardan biri olacak.

Bina 261m yüksekliği, ekolojik özellikleri ve yasarımının estetiği nedeniyle, İstanbul’un her yerinden götülen ve tanınan bir bina olmayı hedefliyor. Toplam 165.139m²’lik inşaat alanına sahip 10 katı zemin altı olmak üzere 61 katlı olup 30 metre antenle Türkiye’nin en yüksek binası olacaktır.

Otopark, alışveriş merkezi ve konut işlevlerine sahip olan binanın zemin altında yer alan 10 bodrum katının 6’sı otopark, zemin altı ilk 4 kat ise alışveriş merkezi çatı örtüsü ise çelik konstrüksiyon.

Bina içi düşey sirkülasyonda, sekiz adedi yüksek hızlı olmak üzere, toplam 14 adet asansör, 13 adet yürüyen merdiven ve 8 adet yürüyen yol bulunuyor.

Bina dışarıdan bakıldığından yukarıya doğru hafifçe inceliyor. Dördüncü kattan itibaren aşağıya doğru genişleyerek, binanın yüzeyini kaplayan cam örtü yumuşak bir kıvrımla, yatay olarak binanın eteği şeklinde uzayarak kafe, bar, restorant ve dükkanların yer aldığı alanın üzerini, saçağa dönüşerek örtüyor. Özellikli ve kaliteli marka alışverişine uygun olarak tasarlanan ve doğal ışıktan maksimum yararlanılan bu alan, çok katmalı, hareketli, tek bir büyük mekan algısı yaratıyor.

Binanın konut kısımlarında 120 m²’den 1100 m² ‘ye kadar değişen, birbirinden farklı büyüklükte her 3 katta bir gökyüzü bahçesi oluşturuyor. Bölümler arasında konumlanan katlarda konut kullanıcıları için çeşitli rekreasyon alanları düşünülmüş.

Bina cephesi birbirinden bağımsız iki kabuktan oluşmakta; iç mekanlar, dışta oluşturulan kabuk aynı zamanda iç mekan-dış atmosfer arasında tampon bölge oluşturmakta, yapı fiziği çözümlerini pozitif yönde etkilemektedir.

Menfezler ve teknik donanımla sağlanan doğal havalandırma sayesinde “nefes alan bina”, iklimlendirme için daha az enerji tüketmektedir. Ayrıca dış cephe ve iç cepheler arasında çeşitli iklimlendirme alanları düzenlenmekte, bu tampon bölümlerde ayrıca binanın işletim destek sistemleri ve mekanik sistemler bulunmaktadır.

Çevre dostu sistemlerin kullanılmasıyla enerji tüketimi kontrol edilirken, her 3 katta iklimlendirme alanı olarak düzenlenen yeşil alanlar, yükek kotta bulunan oturumlarla doğal ve sıcak bir atmosfer sağlanmakta; en yüksek katlarda dahi bahçeli ev ölçeğini ve hissini korumaktır.

Çağdaş teknoloji ürünü kule, geniş bir İstanbul manzarasına hakim olmanın ötesinde, zarif ve şeffaf bir yapı olarak kendisi de kentin görünümünde yerini bulacaktır.

3 Yorum Bulunuyor

 • 07 Temmuz 2010 | Permalink |

  İstanbul’a yakışır bir projeler nihayet görebiliyoruz

 • 07 Temmuz 2010 | Permalink |

  her sabah yanından geçerken hayranlıkla baktığım muhteşem bina. hayalimsin SAPPHIRE ! 😉

 • 06 Şubat 2012 | Permalink |

  merhaba KERBELADA otel projelerimiz var sizlerle gorusmek istiyoruz hayirli isler dileriz

  mehmet ozturk insaat muhendisi

  0533 225 10 04 0532 554 26 23

  0216 574 99 25

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *