İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Konuşmaları

Mimarlık kültürünü geliştirmek, konuşulur ve tartışılır kılmak amacıyla mesleğin pratik ve teorik alanlarından kişilerin sunumlarından oluşan İKÜ Mimarlık Konuşmaları, Güz 2010 dönemi ile başlıyor. İlk dönemin teması, yurt içinde ve dışında kendi ofisleri çerçevesinde profesyonel yaşamlarına yeni başlamış Eylem Erdinç, Arman Akdoğan ve Ömer Selçuk Baz’ın mesleki deneyimlerini paylaşmaları olarak belirlenmiştir. Konuşmalar bundan sonra her dönem farklı temalar ve kişiler ile devam edecektir.

Güz 2010 Dönemi Programı

Eylem Erdinç: Projeler – Düşünceler
22 Kasım 2010

1999 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mimar diplomasını aldı. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı Mimari Tasarım Programı’nda lisansüstü çalışmasına devam etmektedir.

1999 – 2009 yıllarında Mimarlar Ltd. Şti. mimarlık ofisinde çalışmaya başladı ve ulusal – uluslararası pek çok projede üst düzeyde görev aldı. 2009 yılından itibaren de kurduğu Eylem Erdinç Mimarlık Ofisi kapsamında profesyonel meslek hayatına devam etmektedir. Çeşitli ulusal ve uluslararası mimarlık ödülleri, ulusal mimarlık yarışmalarında jüri üyelikleri, çeşitli atölye yürütücülükleri bulunmaktadır. 2006 – 2009 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde mimari tasarım dersi yürütücülüğünde bulundu ve 2010 yılından itibaren de İstanbul Kültür Üniversitesi’nde mimari tasarım dersi proje yürütücülüğü yapmaktadır.

Arman Akdoğan: Berlage Enstitüsü’nden IND’ye Hollanda Deneyimi
6 Aralık 2010

Mimarlık lisans eğitimini 1999 yılında Mimar Sinan Üniversitesi`nde tamamladı. 2020 yılında Berlage Institute Postgraduate Programı’nı 2002 bitirdi. Burada Bart Lootsma ile Avrupa`daki göçmenlerin kent içindeki fiziksel oluşumlarını inceleyen bitirme tezi çalışmasını sundu. Yine Bart Lootsma ile birlikte Bruno Taut`un 1915’lere ait ütopik mimarlık görüşlerini aktaran Research for Research isimli kitabı yayınladı.

2003-2006 yıllarında West 8 Urban Design and Landscape Archictecture’da çalıştı. Adrian Geuze ile yaptığı çalışmalarının en önemlisi Rotterdam Istasyonu’dur. 2005 yılında ikinci Rotterdam Bienali`ne Türkiye pavyonunu temsilen misafir kuruator olarak davet edildi. 2006 yılında OMA (Office for Metropolitan Architecture) Rem Koolhaas ofisinde mimari tasarımcı olarak çalıştı. 2007 yılında Felix Madrazo ile beraber, Ispanya`da Ceuta şehrinde konut yarışmasını kazandı. Bu yarışmanın uygulamaya geçmesiyle oluşan momentum ile IND [Inter.National.Design]`ı 2007 yılında kurdu.

2009 yılından beri Rotterdam Akademisi mimari proje atelyelerinde davetli eğitmen olarak görev almaktadır. 2010 yılında Union3 adlı yeni bir araştırma grubu kurdu. Halen IND çatısı altında Ceuta’daki sosyal konutların inşaatını sürdürmekte; Saltillio (Mek) Casablanca (Fas), Türkiye ve Hollanda`da yer alan çeşitli kentsel planlama ve mimari projelerini sürdürmektedir.

Ömer Selçuk Baz: Güncel Projeler ve Yarışmalar
27 Aralık 2010

1978 yılında Almanyanın Nürnberg şehrinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamladı. Mimarlık lisans eğitimini 2002 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi’nde tamamladı. 2002 yılında yüksek lisans çalışmalarına Viyana Teknik Üniversitesinde başladı. Öğrenciliği süresince çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı. Yüksek lisans çalışmalarına paralel olarak Atelier Stelzhammer’de konut ve alışveriş merkezi ağırlıklı olmak üzere çeşitli mimari projelerde görev aldı. 2005 yılında Türkiye’de açılan T.C Merkez Bankası Bursa Şubesi yarışmasında 1. Ödülü alarak, ortağı Didem Durakbaşa ile birlikte İstanbul’da Denge Mimarlığı kurdu. Denge Mimarlık Bünyesinde ulusal ve uluslararası proje ve yarışmalar için tasarımlar üretti. 2007 yılında Uluslararası Roland Rainer Konut Yerleşimi yarışmasında 1. ödülü kazandı. 2006-2009 yılları arasında Uludağ Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi’nde jüri üyelikleri yaptı.

Etkinlik Başlangıç – Bitiş Tarihi:
22 Kasım – 27 Aralık 2010
Etkinlik Başlangıç – Bitiş Saati: 12:00 – 13:00
Yer: İKÜ Önder Öztunalı Salonu Ataköy Yerleşkesi

İletişim
Adres: Ataköy Yerleşkesi E5 Karayolu – servis yolu üzeri, Ataköy – İstanbul
Telefon: 0212 498 41 41
Faks: 0212 661 85 63

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *