Işık ve Tasarım

Aydınlatma tasarımcısı kanvasına yapacağı resme paletinden özenle bir renk seçen ressam gibidir… O da üç boyutlu kanvası olan mekanda uygulamak üzere seçeceği ışığın türüne ve rengin seçimine büyük özen gösterir. Özenle koordine edilmiş aydınlatma projeleri iç mekanlarda, cephelerde, dış mekanlarda estetik atmosferler yaratırlar. Aydınlatma, tasarımcı ve mimarlar ve sanatçılar için çok ayrıcalıklı bir alandır. Tasarımcılar tasarladıkları aydınlatma ürünleri ile objeleri ne kadar, hangi açıda hangi modda göreceğimize karar verirler. Mimarların mekanlarda uyguladıkları özel aydınlatma projeleri farklı atmosferler yaratır. Cephede kullanılan aydınlatmalar ile artık şehirler bulutsuz bir gecede 10.000m yukardan seçilebilir hale gelmiştir. Geceleri kentler farklı bir kimliğe bürünürler.

Tasarımcıların ve mimarların ışığa yön verme macerası her gün farklı bir boyut kazanıyor… Aydınlatma ile ve ışığa yön vermek için tasarım yapmak ise sanatsal bir yaratıcılık gerektiriyor. Teknoloji ve malzemedeki yenilikler, buluşlar ise tasarımcıların yeni ilham perileri…

Ayrıca dünya çapında sanatçıların evrensel konulara dikkat çekmek için ışığı bir araç olarak kullandıklarını fark ediyoruz. Bunun nedeni aydınlatmanın doğru kullanıldığında özneyi son derece güçlü bir şekilde vurgulaması ve mesajı yerine ulaştırması.

2 Yorum Bulunuyor

  • seda
    27 Mart 2009 | Permalink |

    süper ama fen içinde biraz resim koyarsanız seviniriz:S

  • 06 Kasım 2009 | Permalink |

    bende evimde tasarladığım aydınlatmaları kullandım kesinlikle ticari yönünü düşün
    medim her gelen aaaa deyip duruyorç.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *