Işık Mekanların Giysisidir

Aydınlatmanın Dekorasyondaki Önemi

Mekanın kullanım amacına göre aydınlatma tasarımı yapılmış bir ortamda bulunmak dinlendirir, mutlu eder, konsantrasyonu artırır.

Elips Mimarlık, tasarımının detaylarda ortaya çıktığı bilinciyle, yaptığı çalışmalarda duvardan tavana her türlü detayla ilgilenmesi sonucunda özel çalışmalara imza atıyor.

Aydınlatma elemanı tasarlamaya başlayan Elips Mimarlık’ın kurucu ortaklarından Feza Ökten Koca, mimari çalışmaların önemli bir konusu olan aydınlatma hakkında şunların altını çiziyor:

“Işığın şiddeti, rengi ve konumlandırılması, mekanda yaratılmak istenen ambiansı şekillendirmekte büyük rol oynar. Mekanda vurgulamak istediğimiz nokta ve detayları aydınlatma yardımı ile ortaya çıkarabiliriz. Aydınlatma, mekan kullanıcılarının ruhsal yapısının istenildiği noktaya çekilmesini sağlar.

Artık mimaride ‘’mekanın ortasına tavana bir lamba asayım, bütün alan aydınlansın’’ anlayışı gerilerde kaldı. Dramatik aydınlatma ile farklı karakterde aydınlatmaların bir arada kullanıldığı özel mekanlar yaratılıyor.

Doğru aydınlatma nedir diye sorusuna, duvar, tavan ve mobilyalara gizlenmiş gizli aydınlatmalar kullanarak ışık kaynağının gizlendiği sistemler kullanılarak, özel olarak vurgu yapmak istenen bölümleri de yönlendirmeli elemanlar kullanarak noktasal olarak aydınlatmak ışığı etkin ve dramatik kurguda kullanmaktır diyebiliriz. Bu arada, aydınlatma elemanları aynı zamanda mekanda bir obje olarak da kullanılmakta olduğundan mekanın kimliğine uygun tasarımlar da ön planda tutulmalıdır.

Ev, ofis ve toplantı odalarında gerekli olan ışık şiddeti farklıdır. Evlerde gerektiğinde loş, gerektiğinde aydınlık bir hava yaratmak gerekir. Bu nedenle farklı aydınlatma seçenekleri bir arada kullanılırken, ışığın şiddetini ayarlayabilmek adına dimmer anahtarlar tercih edilir.

Ofislerde ise, özellikle gün ışığından maksimum derecede yararlanamayan mekanlarda, mümkün olduğunca doğal günışığına yakın, homojen aydınlatma sağlayacak armatürler tercih edilir. Elektrik sarfiyatı açısından da enerji tasarrufu yüksek armatürlere yönelmek gerekir.

Toplantı odalarında, genel mekan aydınlatması yerine masa üzeri aydınlatma düzeni tercih edilmelidir. Sunum için projeksiyondan yararlanma sırasında ise karanlık bir ortam yaratılırken, tavan ya da oluşturulacak gizli aydınlatmalarla loş bir ortam yaratılabilir.”

Kaynak: Milliyet

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *