İnternet Reklamcılığı ve Faydaları

internet reklamcılığı ve faydalarıİnternet reklamcılığı konusuna girmeden önce e-Şirket olmanın ne demek olduğunu kısaca özetlemek istiyorum. Sonuçta interneti bir reklam mecrası olarak cheap MLB jerseys kullanmadan önce onun sağlamış olduğu diğer imkanlarıda bilmek ve wholesale mlb jerseys bunlardan faydalanmak gerekmektedir.

e-Şirket, müşterileri ve çalışanları ile günlük iletişim faaliyetlerini internet yoluyla sağlayan, müşterilerine internet tabanlı hizmetler sunan ve bunların desteğini sağlayan, dosya ve evrak transferlerini internet üzerinden yapan özetle faaliyetlerinin çoğunluğunu internet üzerinde yürüten şirketlerdir.

Kurdukları websiteleri ile internet üzerinden ürün satan şirketler en güzel Reklamlar?nda e-şirket örneklerindendir. Bu şirketler müşterileri ile internet üzerinden itribata geçer ve ürünlerini bu yolla satarlar. Fakat unutmamak é gerekir ki , yukarıdaki örneğin haricinde, günümüzde modern şekilde yönetilen tüm işletmeler aslında dolaylı olarak birer e-şirkettir.

İnternet reklamcılığının var oluşu da aslında burdan gelmektedir, yani şirketlerin wholesale MLB jerseys temel and sayılabilecek ihtiyaçlarını internet üzerinden görmeleri, iletişim ve pazarlama faaliyetlerini de bu alanda sürdürebilme ihtiyacını doğurdu. Özellikle son yıllarda internet reklamcılığına ayrılan bütçeler, şirketlerin bu mecraya olan güvenini ve doğal olarak mecranın faydasını göz önüne sermektedir.

Şirketler önceleri ağırlıklı reklam harcamalarını TV, Basın/Outdoor, Radyo vb… gibi mecralara pay ederlerken, internet reklam bütçeleri toplam reklam harcamaları arasında %1, %2 seviyesinde bile değildi. Fakat günümüzde işler değişti, artık hem daha uygun hemde çok daha etkili bir mecrası olması sebebiyle reklam bütçlerinde internetin payı giderek artmaktadır. Birkaç resmi rakamla bunu belirtmek gerekirse, 2007 yılı içersinde toplam reklam gösterim sayısı 98 milyar iken bu sayı Mayıs 2008 itibari ile 111 milyar seviyelerine ulaşıyor. Yani Own resmi olarak %19’luk bir büyüme sözkonusu. 2007 yılında yapılan internet reklam harcamaları 479 Milyon Euro iken bu rakam 2008 yılında 580 Milyon Euro olarak belirlendi. Bu araştırma IELSEN tarafından Avrupa dahilinde 12 ülke bazında yapılmıştır.

İnterneti bu kadar çekici kılan şey nedir?
İnterneti bu kadar çekici ve tercih edilir kılan en büyük özelliği diğer reklam mecralarına oranla çok daha düşük bütçelerle çok daha etkin bir pazarlama yapılmasına olanak tanımasıdır. Olanak tanımasıdır dedim, çünkü yapılan her kampanya başarılı sonuç getirmeye bilir. Kampanyaların fayda sağlaması içinde her alanda olduğ gibi Faster doğru bir planlama yapılması şarttır.

İnternetin diğer mecralara göre farklarını madde madde sayarsam, yazımın temel amacını daha doğru ifade etmiş olurum.

 • İnternet reklamları ile birbirinden farklı binlerce hatta milyonlarca kişiye hızla ulaşabilirsiniz.
 • Hazırlayacağınız görsel tasarımlarla Basın/Outdoor’un wholesale nfl jerseys animasyon-video bannerlarla TV’nin, sesli bannerlarla Radyo’nun sağlayacağı tüm imkanlardan faydalanabilirsiniz. Herşey ne kadar yaratıcı olunduğuyla alakalı,
 • İnternet kalıcıdır, hazırladığınız bir  websitesi sonsuza kadar sizin bir reklam mecranız olabilir, reklamın geçmesi, görüntülenememesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ziyaretçi reklamınızın yayınlandığı sitede bulunduğu sürede reklamının görevini başarıyla yerine getirecektir.
 • Birden fazla yayıncı siteye verilen reklamlarla her kitleden, farklı gruplardan ziyaretçiler bulabilir, reklam kampanyalarınıza bu kitlelere göre düzenleyebilirsiniz.
 • Reklamlarınızın geri dönüşünü takip edebilirsiniz, banner kaç kez tıklanmış, hazırladığın websitesi nekadar ziyaret edilmiş veya yapmış olduğunuz advergame kaç kişi tarafından oynanmış çok kolay şekilde kontrol edilebilir.
 • Hazırlamış olduğunuz advergameler ile reklam kitlenize hem eğlenceli anlar yaşatabilir hemde ürününüzü yada markanızı tanıtmış olursunuz.
 • Forumlar veya interaktif websiteleri reklam kitlenizin kendi aralarında iletişim kurmasını ve ürünlerinizi yada markanızı konuşmasına imkan tanıyabilir, piyasa yoklamasını çok kolay yolla yerine getirmiş olursunuz.
 • Veritabanı oluşturabilir, bu yolla tanıtım kampanyaları hazırlayabilirsiniz.
 • Tüm bu imkanlardan diğer reklam mecralarına oranla çok daha ucuza faydalanabilirsiniz.

1 Yorum Bulunuyor

 • 02 Kasım 2010 | Permalink |

  Internet reklamcılığı büyüyen bir sektör internet reklam istenilen hedef kitleye ulaşmak daha kolaydır büyük firma oldu artık reklam internet kullandığı, son 2 yılda gerçekten çok olmasıdır.
  Şimdi çeşitleri vardır ne reklam tür ve şirketlerin hisse faydaları biraz konuşmak ve bu reklam türleri kullanılarak ne.
  ad reklam her türlü şeyden önce,
  Pop-up reklamlar, sıçrama reklamları, metin reklamları, bağlantı reklamları ve diğer reklam türlü afiş reklam 5 türleri vardır.
  Bunlar arasında, üye gösterim başına, reklam başına ödeme ve tıklama başına gruplar bırakarak para ödediği reklam olarak reklam ödeyerek.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *