İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları

İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları

İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları, Genel Sekreterliğimiz tarafından, katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, endüstriyel tasarım etkinliklerinin yaygınlaştırılması ve özendirilmesi, mutfak eşyaları ve elektrikli ev aletleri sektörlerinin ihracata yönelik rekabet gücünün arttırılması amacıyla düzenlenmektedir. Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun (ETMK) işbirliğiyle, ilki 2005 yılında düzenlenen yarışmaların 2010 yılında 6. sı düzenlenecektir.

İlk düzenlendiği 2005 yılından itibaren tasarım ve iş dünyasında yoğun ilgi ile karşılanan yarışmalar önemli başarılar elde etmiştir. Seçici Kurul üyeleri arasında ünlü tasarımcıların, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu profesyonellerinin, Türkiye ve dünyada marka olmayı başarmış sektör kuruluşlarının üst düzey yöneticilerinin ve İMMİB yetkililerinin yer aldığı yarışmalara 2005 yılında katılan 206 projeden 35’i, 2006 yılında katılan 391 projeden 54’ü, 2007 yılında katılan 170 projeden 26’sı 2008 yılında 251 projeden 46’sı, 2009 yılında 353 projeden 31’i (toplam 184 proje) ödüle layık bulunmuştur.

2010 yılında altıncısı düzenlenecek olan İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları, düzenlendiği ilk yıldan itibaren artan bir ilgiyle karşılanmış ve bugün ülkemizin en önde gelen ve en çok tanınan Endüstriyel Tasarım yarışmalarından biri haline gelmiştir. Her sene birbirinden yaratıcı ve yetenekli tasarımcı ve öğrencilerin katılım gösterdiği yarışmalarımız, sanayicilerimiz ve basın yayın kuruluşlarınca da ilgiyle karşılanmaktadır. Yarışmalarımıza katılan bazı eserler üretime geçme şansını yakalarken, proje sahibi tasarımcılarımız da ihracatçı firmalarımızda istihdam edilme imkânına kavuşmaktadır.

İMMİB söz konusu yarışmalarda dereceye giren projelerin prototiplerini yaptırmış olup bu prototipleri yurt içi ve yurt dışında pek çok fuarda sergileyerek sanayici ve tasarımcıyı aynı platformda buluşturmaktadır. Bu bağlamda yurtiçinde İ-deco, Muder, İdeal Home ve Zuchex fuarlarına katılım gerçekleştirilmiştir. 2008 yılı yarışma birincileri, İMMİB’in milli katılım organizasyonu ile katıldığı, dünyanın en büyük mutfak ve ev eşyaları fuarı olan Frankfurt Ambiente 2009 fuarında konuk edilmiş ve bu kişilere Türk firmalarının ürünlerinin, ülkemiz mutfağının ve ünlü tasarımcılarımızın ürünlerinin sergilendiği İMMİB Trend Alanı’nda tasarımlarını sektöre tanıtma imkânları sunulmuştur. Aynı yıl Amerika’da düzenlenen İHS 2009 Fuarında Türk profesyonel tasarımcıları ile birlikte yarışmada dereceye giren tasarım projelerinin tanıtımı yapılmıştır. Ayrıca 2009 yılının dereceye girenlerinin projeleri destekçimiz olan Frankfurt Messe’ nin katkıları ile Almanya’ da düzenlenen Tendence 2009 fuarında sergilenmiş, fuar yönetimi tarafından en beğenilen 4 proje, proje sahibi tasarımcıların konaklama masrafları karşılanarak 2010 yılı Ambiente Fuarında dünya trendlerine yön verecek genç tasarımcıların yer aldığı Talents bölümünde yer almıştır. Önceki yıl olduğu gibi 2009 yılı yarışma birincilerinin tüm masrafları İMMİB tarafından karşılanarak 2010 Ambiente Fuarı’na katılımları sağlanmış olup genişletilen Trend Alanının Design Area kısmında projelerin sergilenmeleri sağlanmıştır. Türk tasarım ve tasarımcısını desteklemeye devam etmeyi amaçlayan İMMİB, ileriki yıllarda da benzer faaliyetlerin sürdürülmesini hedeflemektedir.

  • YARIŞMA DUYURUSU:YARIŞMA KOŞULLARININ DUYURULMASI. 23 AĞUSTOS 2010 PAZARTESİ
  • ELEKTRONİK KAYIT:YARIŞMAYA KATILACAK ADAYLARIN İNTERNET ÜZERİNDEN KAYIT YAPTIRMASI. 23 AĞUSTOS PAZARTESİ (00.00’DAN İTİBAREN) 15 EKİM 2010 CUMA (17.00’YE KADAR)
  • PROJE TESLİM:ADAYLARIN PROJELERİNİ TESLİM ETMELERİ. 15 EKİM 2010 CUMA (00.00’DAN İTİBAREN) 25 EKİM 2010 PAZARTESİ (17.00’YE KADAR)
  • SEÇİCİ KURUL TOPLANTISI:YARIŞMAYA KATILAN ESERLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE SEÇİLMESİ. 06 KASIM 2010 CUMARTESİ
  • ÖDÜL TÖRENİ:KAZANAN ADAYLARIN AÇIKLANMASI VE ÖDÜL TÖRENİ. 22 ARALIK 2010 ÇARŞAMBA

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *