İç mekanlara oryantal dekorasyon, Hakan Helvacıoğlu

Oryantalizmi yaşadığımız mekanlara taşıyan mimar Hakan Helvacıoğlu, evinin kapılarını bu ayki ‘House Beautiful’ dergisine açtı. Kendi evini oryantal dokunuşlarla dekore eden ünlü mimar, meslek sırlarını bir bir anlattı.

Günümüzde tekstilden müziğe, spordan yemek kültürüne kadar yaşamın her alanında karşımıza çıkan ‘oryantalizm’i iç mekan dekorasyonuna taşıyan mimar Hakan Helvacıoğlu, bu ayki ‘House Beautiful’ dergisine konuk oldu.

Renkli, göz alıcı ve sıcak vurgularla tarif edilen ‘oryantalizm’i kendi evine de yansıtan mimar, bu tarzın uygulama yöntemleri hakkında bilgiler verdi:

Evde oryantal bir atmosfer yaratmanın en önemli yollarından biri, canlı ve koyu renkler kullanmak. Kahve, mercan, turkuvaz, safran ve yeşil renklerle bu etkiyi daha da çok vurgulayabilirsiniz. Duvarlarınızı ise kahve ve mercanın koyu tonlarıyla belirginleştirebilirsiniz. Ancak bu renklerin abartılmadan kullanılması gerekiyor.

Bu tarza uygun döşenmiş mekanların en büyük avantajı istiflemeye uygun olmalarıdır. Yani bu mekanda pek çok objeyi bir arada kullanabilirsiniz. Tabii ki renk ve form yönünden objelerinizi gruplandırmak şartıyla. Eğer bu yapılmazsa mekanda karmaşaya sebep olursunuz.

Mobilya seçerken tercihlerinizi daha çok tike ve maun gibi koyu renk ahşaplardan yana kullanın. Ayrıca bu ahşaplar; siyah, kahverengi ve kırmızı lake kaplama mobilya ve aksesuvarlarla çok iyi uyum sağlayacaktır.

PORSELEN MEKANA YAKIŞIR

Doğu kültürü denince akla şaşaalı kumaşlar ve canlı renkler gelir. Bu yüzden kumaş seçimini yaparken tercihinizi kadife, ipek, brokar ve Fransız dokuması ipekli kadifelerden yana kullanın. Ayrıca ipek, Karabağ ve düz kaşmir halılar da oryantalizm atmosferini etkiler.

Aksesuvar olarak porselen, kristal, cam ve lake objeleri tercih edin. Kristallerin, kullanıldıkları mekanlardaki negatif enerjiyi pozitife çevirdiğine inanılır.

Mekanları düzenlerken, gündüz olduğu kadar gece de yaşanabilen yerler olmasına özen gösterin. Romantik ve ışıltılı bir etki yaratmak için aydınlatma elemanlarından faydalanabilirsiniz.

Kapı geçişlerini ve holleri özel mekanlar haline getirebilirsiniz. Mekanları birbirinden ayırmak için bölücü kadife perdeler ideal olabilir. Renk seçerken saray dekorasyonlarında da hakim olan bordo ve koyu kırmızıyı tercih edebilirsiniz.

Yatak odasını döşerken kullanılan Osmanlı örtüleri, komodinler, Fransız ipek goblenler, sırma ve ipek yastıklar ortama sıcak bir hava katar. Koyu tonlarda boyanmış duvarları farklı formdaki çerçeve ve tablolarla renklendirebilirsiniz.

Üzerilerindeki kuş ve çiçek desenleriyle canlılığı simgeleyen porselen objeleri, örtüleri ve tütsüleri evinizin her köşesinde kullanabilirsiniz.

KAHVE TONLAR SICAKLIK VERİR

Misafir lavabosunda eski bir kurna altlığını lavaboya dönüştürmek espirili olabilir. Ayrıca klozetinizi eskiden kalma ahşap bir kafesle de giydirebilirsiniz.

Büstler, heykeller, Buddha başları oryatalist dekorasyona sahip bir mekanı tamamlar.

Koyu renk duvarlarla uyumlu, ışığı yumuşatan ipek goblenlere kürkler karıştırılabilir. Gün ışığını yumuşatmak ve ortama sıcak bir ışık kazandırmak için kahve tonlarında tüller seçilebilir.

Kadife kumaşla kaplanmış bir paravanla hem istenmeyen görüntüleri gizleyebilir hem de mekanı bölümlere ayırabilirsiniz. Bu paravan özel ve değerli parçaların yer aldığı bir sergi alanı olarak da dekore edilebilir.

KAYNAK : SABAH

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *