Herkes için Kentsel Tasarım (Design For All)

design dor all foundation 1

Düşler Akademisi tarafından her ay Babylon’da gerçekleşen farkındalık atölyelerinin bu ayki konusu “Herkes İçin Kentsel Tasarım” olarak belirlendi…

Kent yaşamında kentlilerin karşısına çıkan fiziksel engeller, mimari sorunlar ve çözüm önerilerini İspanya’da “Herkes İçin Engelsiz Şehir/ Design For All Foundation” vakfının kurucusu Francesc Aragall Barselona modeli üzerinden anlatacak. Aragall sohbetinde İstanbul’da bilinç yaratmak için neler yapılabileceği üzerine yoğunlaşacak.

Design For All Foundation, İspanya’da “Herkes İçin Engelsiz Şehir” konseptini geliştirerek tüm mimari düzenlemelerin herkesin kullanabileceği şekilde olmasını denetleyen, çeşitli ülkelerde engelli ve yaşlıların da her türlü imkandan faydalanabileceği “Herkes için Şehir Bayraklı” şehirleri belirleyen kurum olarak öne çıkıyor.

Farkındalık atölyesinin ardından gerçekleştirilecek olan söyleşiden sonra ise Düşler Akademisi öğrencilerinin Social Inclusion Band’a BaBa ZuLa eşlik edecek.

Design For All yaş, cinsiyet, yetenek ya da kültürel geçmişlerinden bağımsız olarak tüm bireylerin topluma eşit şekilde katılmalarını sağlamak için toplumsal alana, ürün ve hizmetlere gereken müdahalelerde bulunmayı amaçlamaktadır.

Design For All Foundation’ın ve presinsiplerinin hedefi herkesin eşit şekilde anlayabileceği, kullanabileceği ve erişebileceği bağımsız hareket edebilecekleri bir toplum oluşturmak, herkesin ekonomik, sosyal, kültürel, sportif aktivitelerden yararlanmasını sağlamaktır.

Design For All temel olarak toplumsal alanda, sunulan ürün ve hizmetlerde, insani çeşitliliğe saygının hayata geçirilmesi üzerine kurulmuştur.

Herkes için Kentsel Tasarım (Design For All)
Başlangıç Tarihi: 18 Nisan 2010 15:00
Bitiş Tarihi: 18 Nisan 2010 17:00
Yer: Babylon, Asmalı Mescid, Beyoğlu, İstanbul

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *