Guggenheim Hermitage Müzesi "Zaha Hadid"

“Bu müze, sanat galerilerini, mekânsal bütünlüğü ve hareketi deneyimleyebileceğiniz bir yer olacak.”
Zaha Hadid

Zaha Hadid’in tasarladığı ve Litvanya’nın Vilnius şehrinde inşa edilecek olan yeni müzede ve kültür merkezinde, hem New York’taki Solomon R. Guggenheim Vakfı’ndan, hem de St. Petersburg’taki State Hermitage Müzesi’nden eserler yer alacak.

Müzenin tasarımı, Zaha Hadid’in şahsına münhasır akışkanlık, çabukluk ve hafiflik konseptlerinden nasibini alıyor. Yapı, yerçekimine meydan okuyan, girişindeki oyuklu yapısıyla havada asılıymış gibi duran, mistik ve uçan bir nesneye benziyor. Zaha Hadid, alışıldık tarzını bu müzede de sergilemeye devam ediyor. Müzenin etrafında, yapının heykelsiliğini tamamlayan geniş yeşil alanlar bulunuyor. Böylece, eğik ve eliptik hatların da kullanımıyla beraber, müzenin ince uzun formu daha da belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Etraftaki dikey yapılaşmaya kontrast oluştururcasına, Zaha Hadid’in müzesi yatayda uzanmayı tercih ediyor.

Müzenin alt katları ise, cephe üzerindeki delikler ve çıkıntılarla vurgulanmış. Böylece dışarıdan bakan bir ziyaretçinin binayı okuması daha da kolaylaşmış oluyor. Bu bölümler, müzenin farklı yapıdaki bölümlerini birbiriyle bütünleştirerek, Guggenheim Müzesi’ne yaklaşmış oluyor.

Nehir kıyısındaki park ve köprü gibi kimi düzenlemelerle, müzeye farklı bölümlerden giriş serbest bırakılmış. Binanın hemen nehir kıyısında olması, Vilnius’un kendine has atmosferinin de binadan hissedilmesine olanak veriyor.

Dış mekânlar ise, pek çok etkinliğin düzenlenmesine uygun olarak tasarlanmış. Gezinti alanlarındaki geniş merdivenler, oturmaya müsait alanlar yaratarak, açık hava sineması gibi fonksiyonlara imkân sağlayacak mekânlar haline geliyor. Müzenin dışı da, içiyle uyum sağlayacak şekilde eğri formlardan oluşuyor.

Zaha Hadid’in teknolojinin son olanaklarını kullanarak tasarladığı son eseri, fütüristik bir mimarî dil yaratmayı başararak, aynı zamanda mimarın yeni deneyimlere ne kadar açık olduğunu bir kere daha kanıtlıyor.

Kaynak: Arcspace

1 Yorum Bulunuyor

  • Demet Gümüşdağ
    15 Aralık 2008 | Permalink |

    Bir Zaha Hadid damgası, kendine ait özel stili ve kendinde şey diyebileceğimiz form. Bu formdaki akışkanlık bazılarının sandığı gibi sadece dışını oluşturmuyor bana göre, bu dışın bir de içi var ve Zaha bunu ifade etmekten de hiç kaçınmıyor.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *