Griffith Rasathanesi


Her yaklaşık 2 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Griffith Gözlemevi içinde bilim müzesi, büyük halk yıldız evi ve bir halk teleskopunun bulunduğu Kaliforniya’daki tek kurum. HLB (Horton Less Brogden Lighting Design) 1935 yılında rasathane olarak kullanılmaya başlanan, Los Angeles şehrinin bu kültürel ve bilimsel ikonunun renovasyonu ve genişletilmesi için 93 milyon doları veren Pfeiffer Partners ve Levin & Associates ile projede iş birliği gerçekleştirmiş.
Tarihsel renovasyon süreci: Gözlemevi’nin Art Deco cephesini, dış sirkülasyonu, tabelasını ve anıtlarını, aynı zamanda ver olan nişlerin ve merkez rotunda yer alan Hugo Ballin duvar resimlerinin konservasyonunu kapsıyor. Bina altında yer alan dağı kazmak ve böylece 200 kişilik tiyatro, kafe, kitap dükkanı ve yeni sergi salonlarını kapsayan 40 bin metrekare genişleme alanı yaratmak için hidrolik asansörler üzerinde yükseltilmiş.  Tarihi avizeler parlatılmış, enerji verimliliği daha yüksek kaynaklarla donatılmış ve ışık oyunlarını engellemek için lenslere film eklenmiş.
Cepheye Gözlemevi’ne Los Angeles silüetinde daha benzersiz bir ün kazandıran binanın yapısal “kemik”lerinin vurgulandığı bir aydınlatma eklenmiş. Çeşitli özel üretim ışıklandırmalar tabelaya yol bulmada kolaylık sağlaması için eklenmiş. Var olan tarihi ögelerle estetik bir karmaşa yaratmasını engellemek için mimari ögeler içine saklanan çağdaş lambalardan faydalanan ek ışık katmanları iç mekanlarda sergi nişlerini zenginleştirmek için uygulanmış. Renk, LED, gömme ışık ve düşük voltajlı sistemlerin kullanılmasıyla mekana modern bir yaklaşım sergilenmiş. Aydınlatma seviyeleri, tarihi giriş kısmından mekanın yeni derinliklerine dek uzanan bir çerçevede sunulmuş ve bu anlamda da müşteriler dramatik bir yolculuğa davet edilmiş. Projenin aydınlatma tasarımı Lumen West Üstünlük Ödülü ve IES/IIDA başarı ödülü kazanmış. Buna ek olarak LA Koruma Muhafaza ödülü ve Kaliforniya Muhafaza Kurumu tarafından koruma alanında başarı ödülü sahibi.

Mimar: Pfeiffer Partners
Ortak Mimar: Levin & Associates
Aydınlatma Tasarımı: Horton Less Brogden Lighting Design

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *