Green Dot Awards Ürün Tasarımında 2.lik Ödülü Plus’ın Oldu

P11

Banyo kültürüne yenilik kazandıran P-Arch, “Plus” isimli ürün tasarımı ile Green Dot Awards’da 2.lik ödülünün sahibi oldu. Tasarımını Bora Çakılkaya’nın yapmış olduğu tasarım, fonksiyonel yapısı ile beğeni topladı.

Günümüzde suyun değeri gün geçtikce artmakda ve bu sebeble ileriye dönük savaş senaryoları bile yazılmakta. Tasarımda doğal kaynaklarımızı olabildiğince tasaruflu ve geri dönüşüm sistemini içinde barındırıyor olması en önemli etkendi.

Plus’ın fonksiyonu , lavaboda kullanılan suyun, lavabo altında bulunan haznede depolanarak, yarı arıtma sistemi ile klozet’de gider suyu olarak tekrar değerlendirilmesi üzerineydi.

P6

2 farklı fonksiyonu bir arada tutup tek su kaynağını fonksiyonlarda değerlendirmek ile tasarım sorumluluğumuzu yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Günümüzde tasarımın estetiği kadar doğaya ve çevreye saygısı olan ürünlerde olması gerekiyor.

Tasarımda rezervuar yerine lavabo altında kalan alt ünite değerlendirilmiştir, mekan içinde aynı noktada tesisatların çözülmesiylede tasarruf sağladığını söyleyebiliriz.

P10

Tasarıma bir başka yaklaşımımızda bildiğimiz ve kanıksadığımız banyo kültürüne farklı bir bakış açısı oluşturmaktı.
Banyo olarak adlandırdığımız mekanlarda genel yaklaşım duvar yüzeylerine lavabo ve klozet bağlayıp duvar’da tesisatları ile çözmek olmuştur. Kısır bir döngü içinde süren bu fonksiyon şemasının daha optimum çözümlerle farklı banyo kültürlerini yaşatmayı hedefledik.

plus---green-dot-awards

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *