Genç Ve Dinamik Bir Tasarım, NEF 163

nef_163

Nef 163 Rezidens

Nef 163, ilhamını İstanbul’dan ve çalışan genç profesyonellerin yaşam şeklinden alan, yüksek yapılara ilişkin yeni bir yaşam önerisi..

Şehrin kaotik ve kendiliğinden oluşmuş çok katmanlı ve düzensiz mimari yapısını bilinçli bir sisteme oturtarak, şehirden şehirden esinlenen yeni bir mimari dil oluşturuyor. Bir yandan şehrin konut bölümnlerinde, mevcut mimari düzene aykırı, ofis binası etkisindeki yüksek konut yapılarının şehirde yarattığı dengesizlik durumunu yok ederek aynı düzen içeriside erimesi, bir diğer yandanda mimari detayları ve tasarımı ile şehre uyum sağlayan yeni bir dil yaratması hedeflenmiş..

Birbiri üzerine konulöuş konteynerlere benzer bir etki yakalanmaya çalışan yapıda açıkta kalan alanların üzeri yer yer dairelerin kişisel bahçesi ve yer yer de ortak kullanımdaki alanlar ve bitkilendirme ile bina boyunca devam eden bir peyzaj yaratmış. Yüksek binalardaki doğası gereği zayıf olan açık alan ve zemin ilişkisini güçlendirmeyi hedefleyen; form olarak da standartları biraz zorlayarak farklı ve orjinal şekilde ortaya çıkan bir yapı sergileniyor.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *