Federico Delrosso’nun “Etkileşimler” tasarımı ikinci kez sahneye çıkıyor!

Istanbul Design Weekend ’09

Milan Fuori Salone 2009da ilk kez sergilenmiş olan Contamina (Etkileşim) koltuk tasarımı, şimdi de Istanbul Design Weekendde tasarım meraklılarıyla buluşacak. Üstelik Delrossonun bu özgün koltuk tasarımı, Osmanlı Kültürüne bir saygı duruşu niteliğindeki yepyeni bir modeliyle karşimızda.

Türk firmasıBARBO DESIGN In katkılarıyla.

Yer: Eski Şapka Fabrikası – Kumbarahane Cad. No: 22 34445- Halıcıoğlu Beyoğlu İstanbul
Tarih: 18-21 Haziran2009

Tasarım, kimizamançokfaydalı etkileşimlerdoğurabilenbirşüncedir. Dahadaönemlisi, tasarım, sektördekigelenekseltasarımcıların eğildiklerindençokdahafarklı konularaeğilebilirbazen.

Federico Delrosso, “Contamina” koltuk tasarımı üzerindeçalisirkentasarım sanatının farklı ülkelerdeki ve farklı kültürlerdeki izdüşümleri üzerine kafa yordum” diyor. “Bir sanatçıylaetkileşim içine girmenin, onunla işbirliğiiçindeçalismaninnasılbirşeyolduğunuşündüm. Tasarımcı duygularınınizindedirvetasarımoyununu” çokciddiyealanbirçocukgibidirsanki.”

“Bütün bu düşünceler ışığındaETKİLEŞIMLERkonseptidoğdu, veişteBARBO DESIGN In katkısıyla İstanbul Design Weekend’e konuk oldu.”

Contamina 5 kıtanınkültürelzenginliğiniyansıtanbirtasarım. Koltuklar kesik piramit formunda. Bu halleriyle birer ilkçağ ikonunuandırıyorlar. Aynı koltukformunudeğişikmodellerdetekrarladım, yalnızcakullanılanmalzemede, renklerdevecilatüründedeğişiklikleryaptımAncak İstanbuldasahneyeçikacakolankoltuklarımaOsmanlı’yı çagristiracakyenibirmodelekledim: üzerinde Osmanlı’yı anımsatan şekillerin kullanıldığı bu yeni koltuğumuyalnızca İstanbuliçintasarladım.”

“Koltuklarınüzerindekigirintiçikintilarbirarazininüzerindekişekilleriandırıyor, üçboyutluyapbozabenzeyenhalleriyleonlarlaoyunoynayabilmeniz, değişikbiçimlerdeyerleştirebilmeniziçinsizeipuçları sunuyorlar.

Bu yüzden Milan Fuori Salone sergisi sırasındaçocuklarinoradabulunmalarını istedim. Sanatçı GiovanniManfredinininbuluşuolanbuperformanslaContaminasergisindeçocuklarsergininbaşkahramanı oldular.

“Ancak eğerbencebenimprojemdahaazşanslı çocuklaridahiletmezsetamamlanmamış sayılacak. İştebuyüzdenkoleksiyonunbazı parçaları müzayededesatılacak, müzayedeningelirideSave the Children (Çocukları Kurtaralım) derneğinebağışlanacak. “Federico Delrosso

BARBO DESIGN, modern tasarımların insan ruhunu yormak yerine bir ferahlık hissi yaşatması gerektiğini ileri süren bir tasarım firması. Hem estetik hem de işlevsel konseptleriyle Türkiyedeki tasarım dünyasında yeni ve farklı olanı yakalamaya çalisiyor.

İsviçredehastanelerintasarımıylageçen30yıllıkbirdeneyiminardından1994yılındakurulanBarboDesign, butarihtensonrakendinimodernevtasarımlarındakaliteliveestetikçözümlerüretmeyeadadı. Firmaheryılyenikoleksiyonlarını Turkiyeve İsviçredekimağazalarındasergiliyor.

Barbonun sahibi ve tasarımcısı Bora Özdemir, tasarım öncelikle tasarımcının kendisine özeldir diyor, “tasarımcı, yarattığı esere yaşam biçimini, hedeflerini, bakış açısını, hislerini ve yapmak istediklerini yansıtır.

Türk tasarımcı ve mimar Bora Özdemir 27 Şubat 1978de İsviçre Zürihde dünyaya geldi.İsviçrede 18 yıl yaşadıktan sonra eğitim için İstanbula geldi ve Akademi İstanbulda İş İdaresi okudu. Mezun olduktan sonra tekrar İsviçreye dönen Bora Özdemir, kariyerine UBSde özel muhasebe yöneticisi olarak başladı.

UBSde iki yıl çalistiktan sonra yaşamdaki gerçek tutkusunun mobilya tasarımı olduğunu fark etti. İstanbula geri dönerek bir aile firması olan mobilya üreticisi Barboda çalismaya başladı. Babasıyla beraber kurduğu fabrikanın başina geçti. Mesleği birinci elden öğrenerek 10 yıl boyunca deneyim kazandı ve firmanın genel müdürü oldu.

Bugün BARBO, İstanbulda önde gelen dekorasyon firmalarından biri. İki şubesinden ilki, Türkiyedeki en büyük mobilya pazarı olan Modokoda, diğeri de İstanbulun en popüler semtlerinden biri olan Etilerde bulunuyor.

Contamina koleksiyonunun küratörlüğü Paola Romano yapmıştır.

Save the Children, çocuk haklarını korumavegeliştirmeüzerineçalisanenbüyükuluslararası bağımsızdernektir. Çalışmalarını 100’ün üzerinde ülkede, 27 ulusal dernekle ve Uluslararası SaveTheChildrenBirliğiyleişbirliğihalinde yürütmektedir. www.savethechildren.it

Daha fazla bilgi içinwww.designpress.infoadresini ziyaret ediniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *