Faruk Malhan “Tasarımcının Coğrafyası” Sergisi

Faruk Malhan Portresi (Ömer Uluç)

Faruk Malhan profesyonel yaşamının ürünlerini ve işinin mutfağını, mezunu olduğu ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde sergiliyor…

Tasarımcı Faruk Malhan’ın tasarımlarının mutfağını anlattığı ve geçmişinden kesitler sunan retrospektif sergisi “Tasarımcının Coğrafyası”, 6-16 Nisan tarihleri arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde gezilebiliyor. Malhan’ın yaşamında yer etmiş kişiler, filmler, oyunlar, sosyal ve siyasal olaylar ile modernizm etkileşimlerinin izlerinin sürüldüğü sergi ayrıca tasarımcının Urfa, Mardin, Nusaybin, Halep, Şam, Marakeş gezileri gibi tarihle ve coğrafyayla kurduğu ilişkisini yansıtıyor.

Tasarım anlayışını evrensel değerleri yerelde, yerel değerleri ise evrenselde yoğurmak olarak özetleyen Malhan, “Daha iyi bir yaşam için bazen bir şehir, bazen bir bina, bazen bir obje, belki de küçücük bir detay tasarlanabilir, bizim işimiz budur” diyor. Kendi deyimiyle Malhan, bu toprakların zengin geçmişinin parçası bir tasarımcı olarak; geleceğin, geçmişinden ve coğrafyasından kurgulanacağına, yerel değerlerin evrensel değerleri oluşturacağına inanıyor. Sanatın, zanaatın, tasarımın coğrafyası olduğunu, özünün, değerinin bu topraklarda yattığını düşünüyor. Bu nedenle tasarladığı her formun ortak hafızalara kaydolduğunu belirten Malhan, İstanbul çay bardağının yarattığı etkiyi tasarım anlayışını açıklayan en belirgin örneklerden biri kabul ediyor.

FARUK MALHAN HAKKINDA

Koleksiyon Mobilya’nın kurucusu Faruk Malhan, 1947 yılında İzmir’de doğdu. Orta öğrenimini İzmir Koleji’nde, liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde okuduktan sonra 1971 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu.

1971 yılında Ankara’da kurduğu bir metal atölyesi ile kariyerine başladı. Emek ve özveri ile geçen yıllar içinde bu küçük atölyeden kalitesi, tasarımı ve yenilikçi yapısıyla dünyada binlerce insanın yaşamına girmeyi başaran Koleksiyon markası doğdu.

Koleksiyon; Tekirdağ’da 40.000 m2 kapalı olmak üzere toplam 86.000 m2 alanda kurulu ev, ofis, eğitim, turizm ve sağlık sektörlerine mobilya üreten entegre fabrikası ve İstanbul, Ankara ve Tekirdağ’daki satış merkezleri ile faaliyet gösteriyor. Koleksiyon’un yurt genelinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Faruk Malhan, 1972 yılından bu yana öncü üslubunu mobilya ve obje tasarımları ile sürdürüyor.

1 Yorum Bulunuyor

  • 01 Şubat 2011 | Permalink |

    ben 1990 ve 2001 yıları arasında koleksiyon mobilya fabrikasında usta ve şef yardımcısı olarak görev yaptım FARUK MALHAN’ı orada tanıdım,bence tasarım,mimarlık ve insan olarak çok karakterli,prensipli işini çok güzel yapan,kendisiyle çalışmaktan çok zevk aldığım bir insandı… kendisine teşekkür ederim,saygılarımla…

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *