Ezri Tarazi

Ezri Tarazi, İsrail endüstri ürünleri tasarımının en önde gelen isimlerinden biri. Tasarım alanında eğitimci ve teorisyen olarak gösterdiği başarılar ve İsrail tasarımını dünyaya tanıtan çalışmaları sebebiyle İsrail Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından 2002’de “Yılın Tasarımcısı” ödülünü aldı. Sanatçı, çalışmaları ile çağdaş İsrail tasarımına ilgi uyanmasını sağladı. Ülkesinin dışında katıldığı toplu sergilerin en önemlileri arasında; 2002 yılında Avrupa’nın bazı şehirlerini dolaşan “Industrious Designers: Design from Israel”, 2005 Milano Trienali’nde “Promisedesign” ve 2006 yılında Cooper Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi’nde açılan “Solos: New Design from Israel” sayılabilir.

Ezri Tarazi Design Studio’nun tasarımları “tasarımla politikanın örtüşmesi” olarak tanımlanabilir. Tasarımcı konferansta “Is-Realizm” kavramı ile başlayarak önce bu kavramı anlattı. Daha öğrenciyken 72 gazete kullanarak yaptığı sandalye tasarımı “Old-News” ile daha o zamandan ileride parlak bir tasarımcı olduğununun göstergesi. Tarazi, İsrail tasarım konseptini, kompleks morfolojiler kullanan, malzemeleri yeniden değerlendirebilmeye önem veren ve ülke gerçeklerinden faydalanan bir düşünce biçimi olarak anlattı. Ayrıca tasarımlarında objelerin taklit edilebilmekten uzak olmasına dikkat ettiklerini, tasarımlarının genelde şekillerin tekrarlarından oluştuğunu ve şu anda Kaliforniya’dan sonra bu derecede özel üretim yapan ikinci ülke olduklarını belirtti.

Daha sonra İsrail’deki tasarımcıları tanıtıp çeşitli işlerini göstererek sunumuna devam etti. Yaacov Kaufman’ın “Solos: New Design from Israel” sergisindeki işlerinden Aluminum Containers tasarımında tek bir tencere altıyla yetmişten fazla farklı tasarım yapıldığını gösterdi.

Ayrıca Chanan de Lange’nın kitaplık sistemini ve kendisinin duvardan asmalı olarak spiral şeklinde dönen kitaplık sistemini anlattı. Tal gur, Ami Drach & Dov Ganchrow, Pini Leibovich, Alon Meron gibi ülkesinin tasarımcılarının farklı malzeme teknikleri ile yaptıkları işlerden örnekler verdi. Ayala Serfaty’nin ışığı kullanarak yaptığı tasarımlar en ilgi çekenlerden biriydi.

Ülkesinin tasarımcılarını övgülü bir şekilde anlattıktan sonra, “Kişi- Başına” sergisini sunarak devam etti.“Kişi-Başına”nın özel ve somut olandan jeopolitik ve sanal olana uzanan ve görülmeyen alanla ilgili bir tasarım enstalasyonu olduğunu belirten tasarımcı şöyle dedi; “Kişi-başına korkular veya kişi-başına rüyalar, kişi-başına gelir kadar ölçülebilir olmasa da bir varil petrolden daha az gerçek değildir. Küreselleşme, modası geçmiş bir sözcük gibi olsa da, işten çıkarılmış her işçi veya internetteki blogcular için bir gerçektir.”
Sergideki, çeşitli ülkelerin bayrakları ile yapılan minderlerden oluşan kanepe tasarımı ile ülkelerin bütünlüğünün ne kadar önemli olduğuna ve ayrımcılığın baskın olduğunda ne kadar tehlikeli olabileceğine dikkat çekiyor. Daha sonra gösterdiği tasarımlar arasında Google’dan “masa” diyerek aradığınızda çıkan resimlerden oluşan “Search Table”, iki kanepe konturunun bir araya getirilmesi ile oluşan “De-Focus (Odaksız)” tek parça aliminyum profilden oluşan “Exta” ve İsrail’de savaşlar sebebi ile göçebeleşen halkın kullanabileceği “Moving (Taşınma)” tasarımları bulunuyordu. Eski Bağdat haritalarının güncellenmesi ve modelinin yapılması ile oluşan “New Baghdad (Yeni Bağdat)” sergideki en etkileyici tasarımlardan biri.

www.tarazistudio.com

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *