Expo 2010 Türkiye Pavyonu

Çatalhöyük, ‘Daha İyi Şehir, Daha İyi Yaşam’ temalı Shanghai EXPO 2010’da Türkiye pavyonunun simgesi olacak. Tarihten bugüne Türkiye’yi anlatan pavyonda iş dünyasını buluşturacak merkez de yer alacak.

Shanghai EXPO 2010’da Türkiye pavyonunun simgesi dünyanın bilinen ilk toplu yerleşim yeri olan Çatalhöyük olacak. “Daha İyi Şehir, Daha İyi Yaşam” temalı Shanghai EXPO 2010’da yer alacak Türkiye pavyonunun anahtarı, Türkiye’nin Shanghai EXPO Yüksek Komiseri Büyükelçi Sencar Özsoy’a teslim edildi.
Çin gezisi kapsamında, Çatalhöyük simgeli Türkiye pavyonunu ziyaret eden Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Sencar Özsoy’dan çalışmalar ve içerik hakkında bilgi aldı. Yapımı devam eden fuar alanını gezen Çağlayan’a, Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Murat Esenli ve Şanghay Başkonsolosu Murat Ülkü eşlik etti. Shanghai EXPO Yüksek Komiseri Büyükelçi Sencar Özsoy, 1 Mayıs -31 Ekim 2010 tarihleri arasında düzenlenecek olan fuarda Türkiye’yi temsil edecek pavyonun yapımının 31 Aralık’ta tamamlanacağını söyledi. Özsoy, Türkiye pavyonunun dış cephesini fuarın ana temasıyla uyumlu olarak dünyanın bilinen ilk toplu yerleşim yeri olan Çatalhöyük şehir planıyla görselleştirildiğinin altını çizdi.

Piramitlerden eski
Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük’ün tarihi milattan önce 7400 ile 6000’e dayanıyor. Mısır piramitlerinden 4 bin 500 yıl öncesine dayanan Çatalhöyük, Shanghai EXPO 2010 için Çin’de, 2 bin 32 metrekarelik bir alana inşa edilen Türkiye pavyonunun ana temasını oluşturdu.
Orta Anadolu’da bulunan Çatalhöyük’ü, çağdaş bir mimari tasarımla Shangai EXPO 2010’a üç boyutlu görüntüsüyle taşıyan Türkiye pavyonunda av sahneleri, soyu tükenmiş olan sığır ve geyiklerin kırmızı renkli görüntüleri ve bir zamanlar Çatalhöyük’ün duvarlarını oluşturan soyut figürlerin üzerine inen kartalların tasviri yer alıyor. Türkiye pavyonunun yapımı sürecinde kırmızı ve bejden oluşan iki renkli dış cephe kaplaması ise Çatalhöyük duvar resimlerinin orijinal renklerini taşıyor.

4.5 milyar dolar bütçe
560 hektarlık dev bir alanda, 4.5 milyar dolarlık bir bütçeyle gerçekleşecek Shanghai EXPO 2010’da, 194’ü ülke olmak üzere, toplam 241 katılımcı bulunuyor. Organizasyonun, katılımcı ülke, alan büyüklüğü ve beklenen 70 milyon ziyaretçiyle bugüne kadar yapılmış EXPO’ların en büyüğü olması bekleniyor. Türkiye pavyonunun da toplam ziyaretçilerin yüzde 10’u olan 7 milyon kişiyi ağırlaması hedefleniyor.

360 derece İstanbul
Türkiye pavyoununda, Çatalhöyük ile başlayan tarihsel süreçte, İstanbul’un üç İmparatorluk döneminden sonra, Cumhuriyet Türkiye’sinin bugünkü İstanbul’u, son görüntüleme tekniğiyle çekilen 360 derecelik bir filmle yansıtılacak.

İş dünyası buluşacak
Türkiye pavyonunda yer alan 160 metrekarelik business center ile Türk ve yabancı işadamlarının buluşması hedefleniyor. Burada düzenlenecek tematik gün ve haftalarla Türkiye’nin imkânları ve ürünleri sergilenecek.

Kaynak:Milliyet

Konuyu Paylaş! Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş