Ev Dekorasyonunda Az Eşya Çok Moda!

Modern Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Şu sıralar hemen her apartmanda taşınan birileri var. Evlerini yenilemek isteyenlerin sayısı da hayli fazla. Herkesin kafası karışık. Ne yapmalı?

Nereden başlamalı? Nelerden kaçınmalı? Yapılacak iş çok, vakitse kısıtlı. Ev yenileyenlerin işine yarayacak soruların cevaplarını ve yılın dekorasyon trendlerini iç mimar Dilber Bilgin‘den dinledik. Artık evlerde eskisi gibi ağaç kaplamalı ürünler tercih edilmiyor. Sebebiyse basık ve hantal bir hava oluşturması. Daha çok lake ürünler ahşap esintileriyle kombinleniyor. En gözde renklerse siyah, beyaz ve kırmızı. Bu üç rengin kombinasyonuyla beraber füme ve antrasit renklerini evlerin hemen her köşesinde görmek mümkün. Genelde pastel renkler hatta balköpüğü ve karamel tonlarında lake kullanılıyor.

Duvar Kâğıtları Geri Döndü

Bir dönem evleri boydan boya kaplayan duvar kâğıtları geri döndü. Üstelik eskisi gibi donuk değil, en cıvıl cıvıl halleriyle. Kâğıt kaplama, aynı odanın duvarlarını farklı renklere boyama modasını da tahtından etti. Şimdilerde yumuşak renklere boyanmış duvarların sadece bir köşesi sıcak renklerde duvar kâğıdıyla hareketlendiriliyor. Silinebilir duvar kâğıtları sayesinde mutfaktan banyoya kadar her alanı kaplamak mümkün. Çeşitli renk ve desenlerdeki bu kâğıtların gümüş simli, varaklı hatta parlak taşlarla kaplı olanları bile var. Odada vurgulanmak istediğiniz alan neresiyse -örneğin konsol ya da TV ünitesinin olduğu kısım- o kısımda duvar kâğıdı kullanarak odanızı hareketlendirebilirsiniz.

Yıllar öncesinin modası bin parçalı puzzle’ı andıran koca koca avizelerden sıkılan hanımlara müjde! Büyük taşlı avizeler tarihe karışacak gibi. Zira hem temizliği hem de son yıllarda modernleşen mobilya tarzına uyum sağlamaları zor. Bu sebeple tavandan sarkan aydınlatma ürünleri yerine, kanal aydınlatma, gizli ışık bantları ve mekanlara daha modern bir hava katan ayaklı lambaderler revaçta.

Dekorasyonda Tasarruf Devri!

Son yıllarda dekorasyon alanına damgasını vuran trend mümkün olan en az eşyayla en geniş kullanım alanını oluşturmak. Bu sebeple salonlardaki gümüşlük ve vitrinlerle yatak odalarındaki tuvalet masası çoktan rafa kalkmış durumda. Artık her daim kullanacakları odalar istiyorlar. Bu da oturma odası ve salon ayrımını ortadan kaldırmış durumda. Her ikisinde de hem estetik hem rahatlık ön planda.

Salonlarda bol yastıklı koltuklar görüntü kirliliği oluşturduğunda, yerine pastel tonlarında sabit minderli takımlar kullanılıyor. Yere yakın, genişliği fazla olan bu rahat koltukların minderleri kaldırıldığında yatılı misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz tek kişilik bir yatak emrinizde. Eskisi gibi bordo ve kahve gibi koyu renkler cazibesini yitirmiş durumda. Yemek masasının iki sandalyesi daha büyükçe ve kollu tasarlanarak yine kalabalık misafir grubunu ağırlarken kullanabileceğiniz koltuk görevi görüyor. Köşe takımları da kullanım alanını artırdığından çok revaçta. Pastel tonlarındaki bu takımın yanındaysa mutlaka farklı ve canlı tonlarda avangard tarzında berjerler kullanılıyor.

Kaynak: Zaman

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *