Endüstri Tasarımcısı Viktor Schreckengost

Dünyaca ünlü endüstri tasarımcısı Victor Schreckengost, geçtiğimiz cumartesi günü, 101 yaşındayken Florida’da öldü. 70 yıllık meslek hayatı boyunca ise, her gün kullandığımız, seramik bardak, tabak gibi ev gereçlerinden, metal sandalyelere, hatta çocukların gözdesi ‘muz bisiklet’e kadar pek çok tasarım gerçekleştirdi.

Schreckengost 26 Haziran 1906’da, çömlekçilikte öncü kasabalardan olan, “Dünyanın çömlek başkenti” olarak bilinen Youngtown’da dünyaya geldi. Tasarımcılıkla olan ilgisi çocukluğunda kendine oyuncak yapmakla başladı. Babasının, eve çömlek işini getirmesiyle de bu işe iyice girmiş oldu. Cleveland’daki Sanat Enstitüsünü ve Viyana’daki Kunstgewerbeschule’u bitirdikten sonra Schreckengost Cowan Çömlek Atölyesi’nde çalışmaya bşaladı. En önemli yapıtlarından birisi, Eleanor Roosvelt için tasarladığı panç kasesi oldu. “Caz fincan” ise, kendisinin kübist, cazcı, neon ışıklarını seven kişiliğini ortaya çıkarıyordu. Bu tasarım, Amerikan Art Deco’nun simgesi haline geldi.

1930’lar boyunca Schreckengost, serbest olarak, Amerikan Limages, Haris-Seybold ve Sears Roebuck gibi pek çok şirketle çalıştı. Bisiklet üreten Murray Company için de Mercury isimli bisiklet tasarımını yaptı. Muraay ile çalıştığı 35 yıl boyunca da Schreckengost, çocuklar için pedallı arabalar ve bisikletler üretmeye devam etti.

Bu yıllar boyunca ürettiği 100 milyondan fazla bisiklet, Murray’i, Dünya’nın en büyük bisiklet üreticisi haline getirdi. 1960’lardan sonra, Schreckengost, ilk “muz seleli bisiklet”ini üretmeye başladı. Schreckengost, “Bizim ürettiğimiz muz sele sayesinde, aynı sele üzerinde birden fazla şekilde oturabiliyorsunuz.” Diye açıklıyor tasarımını. Bu çalışmaları sayesinde 2006 yılında, Ulusal Sanat Madalya’sını kazanan Schreckengost, 1958 yılında da Amerikan Mimarlar Enstitüsünün en yüksek onur altın madalyasını kazanmıştı.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *